Arılara Teşekkür: Balın İyi Geldiği 8 Sorun

Beslenmenin vazgeçilmez seçenekleri arasında yer alan bal, özellikle kahvaltılarda tercih ettiğimiz bir yiyecektir. Onu tercih etmemize sebep olan nefis lezzetinin yanı sıra birçok fayda içermesinden de haberdar mısınız?

Balı iyi bir şekilde değerlendirdiğinizde cilt lekelenmelerinden, boğaz ağrısına kadar birçok sorunu iyileştirme gücü mevcuttur. Balın iyi geldiği sorunlar için yazımızın devamını inceleyebilir, sonunda arılara kocaman bir teşekkür edebilirsiniz. İşte detaylar:

  • Dudak Çatlakları

Soğuk havalar, vitamin eksiklikleri, aşırı antibiyotik kullanımı gibi birçok neden ile oluşabilen dudak çatlaklarını bal ile iyileştirebilirsiniz. Bir miktar balı tek olarak ya da toz şeker ile karıştırıp dudaklarınıza sürüp bekleterek dudaklarınızın nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Astıma İyi Gelir

Bal, iyi bir antibakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde birçok hastalık mikrobunun kırılmasına yardımcıdır. Boğazınız ağrıyor, balgam problemi yaşıyor, astım ile uğraşıyorsanız her gün bir tatlı kaşığı kadar bal yemek, tüm sorunlarınızın iyileşmesini sağlayabilir.

  • Bağırsak Sağlığı İçin Önemlidir

Bal, iyi bir probiyotik sayılan gıdalar arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde bağırsak florasının düzenlenmesini sağlar. İshal problemi ile karşı karşıyaysanız imdadınıza koşarak ishali sonlandırabilir. Aynı zamanda ülser ve gastrit gibi mide ile ilgili şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olur.

  • Görme Yetisini Artırır

Göz sağlığı için önemli olan besinlerden biri de baldır. Göz çevresindeki kaşıntı, kızarıklık ya da kuru göz gibi çeşitli göz enfeksiyonlarını hakiki bal ile iyileştirmek mümkündür. Aynı zamanda gözlerinizin daha iyi görmesini sağlayan bal, âdeta doğal bir cevher niteliğindedir.

  • Halsizliği Giderir

Sürekli bir halsizlik hissediyor, günün sonunu getirmekte zorlanıyorsanız bal sizin için şahane bir takviye olacaktır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi bal gibi lezzetli ve doğal bir besin ile kazanabilir, halsizlik sorununa veda edebilirsiniz.

  • Uykusuzluk Sorununa Veda

Özellikle çocukken yatmadan önce içtiğiniz ballı sütleri hatırlayın, sonrasında deliksiz bir uykuya dalmaz mıydınız? Peki bu cevheri neden yetişkin olduğunuzda da kullanmayasınız? Geceleri uyuyama sorunu yaşıyorsanız bir bardak süte karıştıracağınız 1 tatlı kaşığı kadar bal sayesinde uykusuzluk sorununa veda edebilir, rahat bir uykuya dalabilirsiniz.

  • Öksürüğü İyileştirir

Geçmeyen bir kuru öksürükle karşı karşıyaysanız bol kimyasal içeren ilaçlar içmek yerine çarenizi balda arayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar bal içerisine birkaç damla limon sıkarak biraz da karabiber ekleyip yutarak öksürüğünüzü iyileştirebilirsiniz.

  • Cilt Lekelerini Giderir

Cildinizde renk farklılıkları veya lekelerden şikâyetçiyseniz bal ile sorunu çözebilirsiniz. Sorunlu olan bölgeler üzerine 1 hafta boyunca düzenli olarak bal sürdüğünüzde hafta sonunda lekelenmelerin azaldığına şahit olabilirsiniz.