Asla Buzdolabınıza Koymamanız Gereken 8 Yiyecek!

Çok pratiğizdir, hele ki konu fikir vermekse mangalda küller müller! “Hemen al buzluğa at, sonra çıkar hemen iki dakikada yaparsın!” İşte o ‘2 dakika‘ tabir ettiğimiz şeyler sonradan hezimet olabiliyor. Yüzyılın icadı olsa da buzdolabına konmaması gereken yiyecekler de var şu fani dünyada. Hangileri mi? Sizin için araştırdık!

1- Olgunlaşmamış Muz!

Olgunlaşmayan muzları dolaba koyarsanız daha da hayır beklemeyin. Olgunlaştıktan sonra koyabilirsiniz. Renginin kararmaması için şu tüyoyu uygulayarak tabi!

muz

2- Ekmek!

Aslında tazeliğini korusun diye konulurdu ama yanlışmış işte. Aksine, ekmeğin içindeki nemi alıp kurutup daha hızlı bayatlamasına neden olurmuş. Bayatlamak demişken, bayat ekmek dilimi ile neler yapabileceğinizi anlatmıştık.

diyette-ekmek-yenilirmi

3- Bal!

Sofraların en tatlı üyesi bal, buzdolabının da korkulu rüyası. Hoş buzdolabının değil balın korkulu rüyası oluyor bu durumda çünkü buzdolabına konan bal kristalleşerek tadını ekşitiyor. Ballı lezzetinden eser kalmıyor yani. Oda sıcaklığı en iyisi.

bal

4- Yemeklik Yağ!

Yemeklik yağı karanlıkta ve oda sıcaklığında muhafaza etmek en iyisi. Eğer buzdolabına koyarsanız bir süre sonra koku üretmeye ve çirkin kokmaya başlayacaktır.

kolza tohumu yağı

5- Patates!

Patatesi buzdolabına koyarsanız, içindeki nişasta donacak ve patatese çok daha şekerli bir tat verecektir. Yumuşatması da cabası. Oda sıcaklığında muhafaza etmeniz en iyisi olsa da burada da bu sefer filizlenme durumu olabilir. Çareler tükenmez, onu önlemenin de şu yolu var!

patates

6- Kahve Çekirdeği!

Sanılanın aksine, kahve çekirdeği buzdolabına konarsa tüm lezzetini yitirir. Donduktan sonra sıcak su ile buluşunca da saman gibi bir hal alır. Biz söyleyelim de!

kahve_çekirdeği

7- Avokado!

Bunlar da muzlar gibi. Olgunlaşma evresinde buzdolabına koymak sıkıntı ancak sonrasında koysanız hiç sorun olmaz. Olgunlaşma sürecini oda sıcaklığına yapması gerekir bu arkadaşın. Avokado demişken eğer her gün avokado yerseniz vücudunuzda oluşabilecek şu değişiklikleri duymuş muydunuz?

avokado

8- Ketçap!

Mayonez için aynı şeyi diyemiyoruz ancak ketçap için deriz. Ketçabın buzdolabına konmama sebebi içindeki sirke. Sirke bir süre sonra buzdolabında bozuluyor ve ketçabın tadını çirkinleştiriyor.

ketçap

Şimdilik burada bir virgül koyalım sözlerimize, sonra kaldığımız yerden devam edelim. Daha pek çok püf noktası için bizi takip etmeye devam edin!