Ay Bir Kaşıntı Bastı: Örümceklerin Türlü Türlü Huyları!

Umarız örümcek fobiniz yoktur ve umarız sabah sabah içinizi dağlamıyoruzdur. Ancak bu bilgileri öğrendikten sonra sizinle paylaşmamazlık yapmamalıydık, yapamazdık, yapmadık! Örümcek deyip geçmeyin, meğer minik bacaklı hınzırların bin bir türlü huyu varmış. Zaten hep derler ya yere yakın olandan korkun diye 🙂 Durun durun anlatıyoruz.

1- Eğer suya girerek örümceklerden kaçabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bazı örümcek çeşitleri suda yüzebiliyor.

siyah örümcek

2- Bazı dişi siyah örümcekler, çiftleşmeden sonra erkek örümceği yiyebilir. Sebebi de artık takdir-i ilahi ne diyelim :S

örümcek

3- Örümcekler, kendi ağlarını yiyerek yok edebilme yeteneğine sahiptirler. (Ya da mideye mi desek bilemedik, kendi ağını nasıl yer yahu :s)

örümcek_ağı

4- Bazı erkek örümcekler, dişilerine ‘hediye’ olarak ölü sinek verirler. Hediye enteresan olsa da düşünmesi bile yeter mi desek ne desek bilemedik 🙂

kutu

5- Eğer evinize örümcek girmişse, %95’i eve yer eder ve gitmeye yeltenmez. Bayağı kendi evi gibi takılır yani bir süre sonra bir bakmışsınız siz onun evine misafir olmuşsunuz.

örümcek_çeşitleri

6- Bir örümcek sadece 2 günde minik bir fareyi kemik ve derisi hariç rahatça yiyebilir. Örümcek deyip geçmeyin yani, gırtlak yerinde maşallah!

fare

7- Tıpkı salyangoz ve ıstakozlar gibi, örümceklerin de kanı mavi akar. Bunun nedeni hücrelerinde bulunan bir madde.

salyangoz

8- Çoğu örümcek genelde ortalama 1 yıl yaşar. Ancak bazı tarantula çeşitleri 20 yıla kadar yaşayabilir.

tarantula

9- Örümceklerin dişleri yoktur bu nedenle avlarını çiğneyemezler. Bunun yerine avlarını emerler ve içindekileri yerler.

dişi_örümcek

Örümcek dünyasından haberler şimdilik bu kadar. Bu arada hayvanlar alemindeki yolculuğumuz devam ediyor. Sahi, yunusların bilinmeyen özelliklerini derlediğimiz şu yazımızı okumuş muydunuz?