Ayakkabınızın Üstündeki Lekelere İnat: Tertemiz Ayakkabıların 7 Sırrı!

Bahar temizliğinin adı her ne kadar ‘bahar’ olsa da, temizliğin bizdeki adı ‘evladiyelik’tir. Titiz hanımlar, detaycı beyler için temizlik mevsim mi tanırmış hem! Bugün sizin için şu inatçı leke meselesine değinmek istedik. Hani şu iki dirhem bir çekirdek evden çıkarken birden ayakkabınızın üzerinde fark ettiğiniz kimliği belirsiz lekeler vardır ya…

Bazen tatlı bir ‘martı hatırası’, bazen 1 dakikalığına bile uğrasa aniden gelen yaz yağmurunun yarattığı çamur kitlesinin hezimeti, bazen de pis yolların kurbanı olan lekeler… Merak etmeyin biz hallederiz. Siz şimdi önce güzel bir çay demleyin kendinize, uzatın ayaklarınızı koltuğa ve usul usul okuyun yazımızı… Anlatacaklarımız gün kurtarıyor!

1- Parlak (rugan) ayakkabıların üzerindeki lekelere su ile müdahale etmeyin. Bunun yerine kadife dokulu bir mendil ile güzelce silin, lekeler daha çabuk çıkacaktır.

parlak_ayakkabı

2- Süet ayakkabınızdaki lekeleri çıkarmak için ihtiyacınız olan bir fırça ve talk pudrası. Pudrayı lekeli bölüme serpin ve 4-5 saat bekletin. Ardından ayakkabı fırçası ile fırçalayın. Leke kendiliğinden çıkacaktır. Bu arada pudra deyip geçmeyin, daha pek çok marifetini şu satırlarda okuyabilirsiniz.

süet_ayakkabı

3- Dişlerimizi bembeyaz yapan diş macununun ayakkabılarımızı da beyazlatıyor olması kaçınılmaz mutlu son. Beyaz renkli bir diş macunu ile ayakkabınızı fırçalayabilir, renginin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Diş macununun da marifeti bu kadarla sınırlı değil. Şu linkte çok değişik kullanımları var hatta hayat kurtarır desek yeridir.

beyaz_ayakkabı

4- Yukarıda bahsettiğimiz 1 dakika bile yağsa hayatı felç eden yağmurlu bir madde de yapalım, aman eksik kalmayalım 🙂 Yağmurda ıslanan deri ayakkabınızı kurutmanın pratik bir yolu var. İçini bir tomar gazete kağıdı ile doldurun ve bir süre bekletin. Nemi ve suyu hızla emecektir.

deri_ayakkabı

5- Süet ayakkabılarla işimiz bitmedi 🙂 Bir önerimiz daha var. Süet ayakkabılarınızdan lekeyi çıkarmak için yüzeye su buharı püskürtebilirsiniz. Ütüyü ayakkabıya değdirmeden, buhar düğmesine basın; buhar, lekeyi yok edecektir.

ütü

6- Kötü kokan ayakkabılarla başınız dertte mi? Normalde biliyorsunuz karbonat serpilir ve bir gece bekletilir. Buna alternatif bir yol daha var. Bir parça pamuğa, az miktar sirke dökün ve ayakkabınızın içini silip 1 gece bekletin. Kötü kokudan eser kalmayacaktır.

kokan_ayakkabı

7- Ayakkabınızın ıslanmasını önlemek için, dikiş kısımlarına keten tohumu yağı sürün; dışını korumasa da içinin su almasını önleyecektir.

sugecırmezayakkabı
Pratik ipuçları ile hayat daha kolay! Bizi takip etmeye devam edin, sıra dışı bilgileri sizin için araştırmaya devam edeceğiz!

Görüşmek üzere! 😉