Ayva Sevmemiz İçin 6 Önemli Sebep

Havaların soğuması ile tezgâhlardaki yerini almaya başlayan ayva, âdeta yardımımıza koşuyor. Öyle ki sağlık için birçok faydası bulunup bizlere koruyucu bir kalkan oluyor. Meyve halinin yanı sıra çay, reçel, turşu, tatlı gibi birçok farklı hali ile tüketilmeye hazır olan ayvanın faydaları nelermiş, yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte detaylar…

  1. Kan Şekerini Dengeler

Birçok meyve faydalı olsa da içerdiği şeker miktarı nedeniyle diyabet hastalarını korkutacak etkiler taşıyabilir. Ayva ise glisemik indeksinin düşük olma sebebi sayesinde kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltip dengeleri bozan bir etkisi bulunmaz. Bu sayede özellikle diyet yapan ya da diyabet hastaları için ayva, tüketimi uygun olan bir meyvedir.

  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ayvanın çıktığı mevsimde en çok ihtiyacınız olan, hastalıklara karşı daha dirençli bir bedendir. Ayvanın bol vitamin ve fitokimyasallar içeren yapısıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz ve hastalıklara karşı savaşmanız kolaylaşır. Günde bir porsiyon ayva tüketerek siz de daha sağlıklı bir mevsim geçirebilirsiniz.

  1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Hayalinizdeki vücuda ve daha iyi bir sağlığa sahip olmak için yaptığınız diyet sürecinde size iyi bir yardımcı olarak ayva tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ayva, sindirim sistemine olan olumlu katkısı, düşük kalorisi ve sağladığı tokluk hissi sayesinde diyetin zor etkilerini en aza indirip daha kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlar.

  1. Saçların Uzamasına Katkıda Bulunur

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için birçok özel karışım, şampuan, maske gibi yöntemlere başvurup istediğiniz sonucu alamadıysanız bir de her gün ayva tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ayva; kan dolaşımını hızlandıran etkisi ile daha çok oksijenin ve saçların ihtiyacı olan besinlerin saç diplerine taşınmasını sağlar. Bu sayede saçlar güçlenerek, daha sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar.

  1. Bağırsak Sağlığını Korur

Yoğun lif içeriği sayesinde ayva, bağırsak sağlığı için en faydalı meyvelerden biridir. Sindirimi düzenler, içeriğindeki kateşin ve epikateşin gibi maddeler sayesinde kolon kanserine neden olan toksinlerin temizlenmesine katkıda bulunur. Bu sayede birçok bağırsak rahatsızlığına karşı bir kalkan görevi görür.

  1. Cilde İyi Gelir

Daha sağlıklı ve kusursuz görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız hayatınızda ayvaya daha çok yer açmanın tam zamanı olabilir. Ayva, içeriğindeki antioksidanlar ve vitaminler sayesinde cildin beslenmesini sağlar, kırışıkların gecikmesine yardımcı olur. Ayvanın bu özelliğinden gerek meyve olarak tüketerek gerekse ondan çeşitli karışımlar hazırlayıp cildinize uygulayarak yararlanmanız mümkündür.