Az Su İsteyen Birbirinden Sevimli Salon Bitkileri

Paşa Kılıcı

Halk arasında paşa kılıcı veya peygamber kılıcı olarak bilinen bu bitkinin ana vatanı Batı Afrikadır. Boyu türüne göre değişiklik gösterir. 2 metreyi bulabilen türleri kılıç gibi yukarıya doğru büyürken, bodur olanlar yana doğru büyür. Kuraklığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Gölgede kaldıklarında da gelişimlerine devam edebilirler. Bu sebeplerden ötürü bakımları kolaydır ve en tercih edilen salon bitkilerinden biridir.Gasteria
Güneş alan, havadar mekanlarda yetiştirilmesi gereken Gasteria çabuk yavru veren ve çiçeklenen bir bitki türüdür. Ana vatanı Güney Afrika olan bu bitkinin bakımında en önemli unsur sulamadır. Derinlemesine sulanmalı sonrasında ise toprağı kuruyana dek sulanmamalıdır. Kış aylarında çok, yaz aylarında ise az su vermemeye dikkat edilmesi gerekir.

gasteriaYılan Derisi
Ana vatanı Güney Afrika olan bu bitki türü soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu sebeple de evde yetiştirilmeye oldukça uygun yapıda olan yılan dersinin bakımı da çok kolaydır. Güneşten mahrum etmemeye özen göstermeniz gerekir. Suya pek ihtiyaç duymadığı için de nadiren sulamanız yeterli olacaktır.

yilan-derisi

Crassula
Ana vatanı Güney doğu Afrika olan Crassula’nın pek çok çeşidi bulunur. Yapraklarını neredeyse hiç dökmez ve sonbahar ve kış aylarında çiçek verir. Gölge olmayan yerlerde daha iyi geliştiği gibi aşırı güneşe maruz kaldığında ise yaprakları renk değiştirir. Gölgede yeşil olan Crassula, güneşte genellikle kırmızı veya kahverengidir. Halk dilinde birçok adı vardır. Bunlardan bazıları “para ağacı”, “şans çiçeği” ve“dostluk ağacı”dır.
crassula

Echeveria
Aşkın Gözyaşları adıyla da bilinen bu bitkinin ana vatanı Orta ve Güney Amerika’dır. Çeşitli renklerde yaprakları olur. Çoğu türü parlak pembe olsa da donuk yeşilden koyu mora, lale gibi görüneninden marul gibi görünenine kadar pek çok türü vardır.