Baklagiller Hakkında Hiç Duymadığımız 8 İlginç Bilgi

Fasulye, nohut, soya, bakla, mercimek ve bezelye gibi en sık tüketilen baklagiller, 400 cins arasından yaygın olarak kullandığımız sadece birkaç tanesi… Doğanın bize armağanı olan, protein ve lif açısından zengin içerikli baklagillerin, tarihten bu yana insanlar tarafından birçok farklı yemek çeşidinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Kan şekerini düzenleme, kolesterolü düşürme ve kalp sorunlarını engelleme gibi birçok faydası bulunan baklagiller hakkında bilinmeyen ya da az bilinen gerçekleri sizin için bir araya getirdik…

baklagiller hakkında

1. Doğu kültüründe baklagillerin ilk kez yemek olarak kullanılışı 20 bin yıl öncesine dayamaktadır.

2. 5000 yıl önce Aztek ve İnka gibi uygarlıklarda baklagiller sık tüketilen gıdalar arasında yer alıyordu.

3. Fasulyenin Avrupa’ya gelişi ise Orta Çağ dönemine denk gelmektedir. Baklagillerin sahip olduğu besin değerleri Avrupa halkının yeme alışkanlıklarını sağlıklı yönde değiştirmiştir.

fasulye

4. İtalyan yazar ve akademisyen Umberto Eco, fasulyenin Avrupa’nın sağlıklı beslenmesi üzerinde büyük bir etkisi bulunduğunu belirtmiştir.

5. Birçok farklı ırkın yemek kültüründe en sık kullanılan ve en çok beğenilen bakliyat fasulye olmuştur.

baklagil çeşitleri

6. Eski tarihlerde baklagiller bir gıda maddesi olarak kullanılmadan önce toprağın verimini zenginleştirmek için kullanılıyordu. Fasulye, nohut, mercimek gibi protein ve lif bakımından zengin besinlerin faydaları öğrenildikçe yaygın birer yemek çeşidi haline gelmeye başlamıştır.

7. Baklagiller yeryüzündeki en eski bitkiler arasında yer almaktadır.

8. Baklagillerin ilk yetiştirilme zamanları Akdeniz bölgesinde milattan önce 6000’li yıllara uzanmaktadır. MigrosTV’de, doğanın bize armağanı olan bakliyatlarla yapılan nefis yemekler sizi bekliyor.