Sabah Kahvaltılarının Vazgeçilmezi: Bal Hakkında 20 İlginç Bilgi!

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden bal, lezzetli olduğu kadar sağlıklı da!

Bize doğanın bereketini ve mucizelerini her sabah tekrar hatırlatan balın tarihine ve hiç bilmediğiniz özelliklerine gelin yakından bakalım:

1) Balın geçmişi 150 milyon yıl önceye dayanıyor. Mısır’daki hiyerogliflerde bal hakkında yazılar bulunuyor. Aztekler’in kakao çekirdeklerini ödeme şekli olarak kullanmaları gibi Mısırlılar da balı günlük takaslarında para niyetine kullanıyordu.

2) Birçok tarihçinin tespitine göre çoğu Mısır ilacında bal bulunuyordu.

bal

3) Yunanlılar ve Romalılar balı tanrılara layık bir yiyecek olarak görürlerdi. Ölü ruhlara ve tanrılara iyi niyetlerini göstermek ve gazaplarından korunmak için bal sunarlardı.

4) Bal, 11. yüzyılda çok rağbet gören bir yiyecekti ve Alman köylüleri derebeylerine ödemelerini bal karşılığında yapmayı önerebiliyordu.

bal

5) Balın açık yaralara, yanıklara, su toplamış deriye, ağrılı ve tahriş olmuş bölgelere direk olarak uygulandığında iyileştirici etkisi vardır.

6) Böcek ısırıklarında ve zehirli bitkilerle temastan oluşan kaşınmalarda bal direkt olarak bölgeye uygulandığında kaşınmayı durdurur.

bal

7) Günde 3 kez birer kaşık tüketildiğinde balın gıdasızlık, yaşlanma, akıl hastalıkları ve mide rahatsızlıklarında tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır.

8) Bal, boğaz ağrılarına iyi gelir. Az bir miktar bal peteği iyice çiğnenip yutulursa boğazda rahatlama sağlar.

bal_1

9) Günde 3 kez birer kaşık bal tüketirseniz, soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma ihtimaliniz büyük oranda düşer. MigrosTV’nin sizin için hazırladığı grip savar ballı elma suyu tarifi için tıklayın!

10) Bal, tüketildiğinde içindeki basit şeker direkt olarak kan dolaşımına karışır ve hemen enerji verir.

zayıflama çayı

11) Bal, vücudu dinç ve zinde tutar.

12) Balda yağ, sodyum ve kolesterol bulunmaz.

13) Bal, hayatımızı devam ettirebilmemiz için gereken tüm besin değerlerine sahiptir. İçinde enzimler, vitaminler, mineraller ve su bulunur.

balli_tarcin

14) Bal idrar söktürür ve mesane yollarını temizler. Yoğurdun sindirim yolunu temizleme ve rahatlatma özelliği sebebiyle, balın yoğurtla beraber yenmesi bağırsaklarınızı çalıştıracaktır ve kabızlığı giderecektir. MigrosTV ballı ve kivili yoğurt tarifiyle sizi sağlıklı bir hayata davet ediyor!

15) Balla yapılan vücut masajı cildi yumuşatır ve canlılık verir.

16) Bal, her gün tüketildiğinde vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırır ve olan enfeksiyonu iyileştirir.

balli-kaymakli-pidevic

17) Türkiye’de meşhur olan bal çeşitleri; anzer balı, çiçek balı ve karakovan balıdır. En çok Karadeniz ve Marmara’da görülen bazı bal çeşitleri zehirlidir.

18) Kurumuş ve çatlamış dudaklarınıza akşam yatmadan önce bal sürüp yatarsanız, sabah kalktığınızda dudaklarınız pürüzsüz ve dolgun olacaktır.

balli-krep

19) Bal arıları saniyede 200 defa kanat çırptıkları için vızıltı sesi çıkartırlar. Bir bal arısı saatte 24 kilometre hızla 9 kilometreye yol gidebilir.

20) Ortalama bir bal arısı hayatı boyunca 1/12 çay kaşığı bal üretir.