Balın 10 Muhteşem Hali ile Elveda Ağrılar!

Bir tatlı düşünün ki soğuk algınlığına çare, cilde mucize, boğaz ağrısına en pratik müdahale… Minik arı kardeşlerin bir avazda yaptığı peteklerin efsane tatlı suyu; bal. Balın faydaları ile ilgili çok konuşmuştuk zamanında. Bu sefer balın işbirlikçileri ile kalkıştığı “sağlık” mücadelesinden bahsetmek istedik. İşte bal ve suç ortakları!
balın faydaları

1- Boğaz Ağrısı İçin…

Baharatlar, bitki karışımları, turunçgil meyveleri ve bal… Bu süper karışım boğaz ağrınızı anında kesecektir.

2- Hipertansiyon İçin…

Yüksek tansiyon için akla ilk gelen sarımsağa lezzetli bir alternatif geldi; tarçın. Bal ile karıştığında tam bir tansiyon düşmanı olan bu karışıma dil altınızda mutlaka yer açın!

3- Mide Ağrısı İçin…

Ve sahneye zencefil çıkar! Zencefil ile balın mucize karışımı sayesinde mide ağrınız ciddi oranda azalacaktır. Zencefilli tatları severseniz bu önerimize de mutlaka göz atın deriz. Hazır yeni yıl yaklaşırken nefis bir zencefilli yılbaşı kurabiyesine ne dersiniz?

balın yararları

4- Diş Ağrısı İçin…

Hiçbir ağrıya benzemeyen, hele ki gece tutmuşsa sabahı zor ettiren bir ağrı diş ağrısı. Henüz diş hekimine gitmeye zamanınız varsa ve anlık çözüm arıyorsanız karanfil ve baldan destek alabilirsiniz. Karanfilin içeriğindeki öjenol madde, diş ağrınızı hafifletecektir. Bu arada konu diş sağlığından açılmışken şu videolara da bir göz atın deriz. Diş sağlığına dair bilgi dolu röportajlar sizi bekliyor.

5- Reflü İçin…

Elma sirkesi ve bal. Sirkenin mideyi daha çok ekşitmesi durumunun tam tersi olarak, bal ile birlikte karıştırıldığında  midenizi dinlendiriyor ve reflünün verdiği yanmayı azaltıyor.

6- Topuk Çatlakları İçin…

Balın şaşırtıcı bir faydası daha. Biliyorsunuz balın en önemli özelliklerinden biri yumuşatma etkisi. Bal, süt ve portakalı karıştırıp topuklarınıza sürün. Özellikle gece uykusuna bu şekilde yatmayı deneyin. Sabaha yumuşak topuklarla uyanacak ve kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz.

7- Ölü Deriler İçin…

Mucize bir ikilide sıra; bal ve esmer şeker. İkisini karıştırın ve ölü derinize masaj yaparak uygulayın. Cildinizi doğal bir yolla arınacak ve tüm ölü derilerin gitmesi ile cildiniz nefes alacaktır. Daha fazla cilt maskesi ve güzellik tüyosu için bir de buradaki bağlantıya göz atın deriz!

8- Akne İçin…

Eğer cildiniz sivilce oluşumuna müsaitse ve tıbbı ilaçlarla şifanızı bulamadıysanız bir de alternatif denemeye ne dersiniz? Yoğurt ve bal ile yapacağınız maske, cildinize iyi gelecek!

9- Hıçkırık İçin…

Sizi anan kimse buna bir son vermek gerekir. Eğer sık sık hıçkırıyorsanız bir de bu karışımı deneyin; bal ve Hint yağı. Diyafram spazmlarından kaynaklanan hıçkırığı önlemenin doğal yolu!

10- Ağız Kokusu İçin…

Kendinize olan güveninizi bir avazda yıkan ağız kokusu ile mücadele etmenin en doğal yollarından birini bulduk; bal, tarçın, limon suyu ve karbonat. Bu karışım ile gargara yapın ve özgürce “yakın mesafe” konuşmalarının tadını çıkarın.

Doğal yolların yarattığı mucizeler var yok değil ancak bilimsel gerçekleri de ihmal etmemek gerekir. Bu nedenle yukarıda söylediklerimizi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Artık hastalık olmasın, bi’zahmet; hastalıksız hayat bize iyi gelecek!