Balkan Mutfak Kültürü Hakkında 8 Bilgi

Balkanlar, kültürümüze en yakın bölgedir. Balkan yemekleri; Akdeniz mutfağından etkilenip Türk, Yunan, İtalyan, Avusturyalı, Macar gibi kültürleri harmanlamış ortaya şahane sofralar çıkarmıştır. Börekler, köfteler, trileçeler ve daha neler neler!

Balkan Mutfağı Hakkında 8 Bilgi

1. Balkan mutfağı, gittikçe yayılma göstererek sınırlarını Anadolu’ya kadar taşımıştır. Bu nedenle Türk mutfağı ile oldukça benzer. Sırp ve Boşnak mutfağındaki et pişirme şekli ile Türk mutfağındaki et pişirme şekli birbiri ile neredeyse aynıdır.

balkan-mutfagi5

2. Sabah kahvaltıda, akşam yemeğinde közlenmiş ya da ızgarada pişirilmiş sivri biber yenir.

balkan-mutfagi1

3. Hamur işleri vazgeçilmezdir, en sevilen hamur işi börektir.

balkan-mutfagi2

4. Birçok yemek ismi de Türk mutfağı ile benzeşmektedir. Örneğin bizim yaprak sarma, Yunan mutfağında “dolmadakia” adını alır. Barbunu “barbounia”, midye “mydia”, güveç “giouvetsi”, helva “halva” ve kurabiye kourabiedes adını alır.

balkan-mutfagi6

5. Denizden çıkan her canlı, muhteşem bir şekilde kullanılır. Deniz ürünlerinden çeşitli soslar ve makarnalar yapılır.

balkan-mutfagi4

6. Boşnak mutfağının vazgeçilmez unsuru olan böreklere, Makedonlar pide adını verirler.

balkan-mutfagi3

7. Macar mutfağında da Türk yemekleri isimleri ile benzeşen yemekler yer almaktadır. Tarhonya (tarhana), padlizsan (patlıcan), spenot (ıspanak), güvecs (güveç), pite (pide), alma (elma) gibi yemekler Türk mutfağına alışkın olanların yabancılık çekmemesi için elinden geleni yapar.

balkan-mutfagi7

8. En güzel börekler Rumeli mutfağından çıkmaktadır. Lahanadan tutun da patatesliye kadar leziz böreklerin tümü Rumeli’den sorulmaktadır.

balkan-mutfagi8

Kısaca, diyeceğimiz o ki bir gün yolunuz Balkanlar’a düşerse mideniz hiç rahatsızlık ya da yabancılık çekmeden gönlünce gezinebilecek.