Bebekler Gibi Uyumanızı Sağlayacak 5 Ev Bitkisi!

Çitlerden atlayan koyunlar, tersten rakam toplamalar, tek ya da çift sayıları saymalar, yataktan çıkıp geri yatmalar, günleri, ayları hatta seneleri saymalar… Tüm çabalar boşa mı, uyku gözlerinize hasret mi? Hayır işin kötüsü uykusuzluk bir süre sonra insanı acıktırıveriyor da aksi gibi, sonra bir bakmışsınız o koyunlar kuzular olmuş size kekikli kokoreç! Yo, yo gece gece acıkmanıza izin veremeyiz. Hemen buna bir çare bulmamız lazım. Sizin için bir araştırma yaptık. Derler ki az sonra sayacağımız bitkiler, uykunuzun gelmesine vesile olurmuş. Bir deneyin isterseniz, hem ne kaybedersiniz ki?

Önce bir yasemin çayı ikram edelim size, rahatlatsın, uykuya hazırlasın. Sonra da şu bitkilerden bahsedelim ve soruna kökten çözüm getirelim.

ev-bitkileri

1- Areka Palmiyesi

Bu bitki, havayı arıtıyor; toksin ve karbondioksitleri dışarı atıyor. Havadaki ideal nem dengesini koruduğu için de rahat nefes almanıza olanak sağlıyor.

palmiye

2- Aloe Vera

Cilde dost, vücuda dost, uykuya dost. Aloe Vera’dan bahsediyoruz. Bir bitki düşünün ki gece oksijen üretsin, formol gibi kanserojen maddeleri dışarı salsın. Evet, Aloe Vera bunların hepsini yapıyor. Sizi rahatlattığı için de uykuya daha kolay teslim olmanızı sağlıyor.

aloevera

3- Benjamin Ağacı

Ficus Benjamin diye de geçiyor. Benzen denen zararlı maddeyi %70 oranında azaltıyor, mikropları kırıyor. Özellikle yatak odasında konumlandığında temizlediği zararlı maddeler ile etrafa ‘ferahlık’ yayıyor.

benjamin

4- Paşa Kılıcı

Sansevieria Trifasciata diye geçiyor. Kötü havayı temizliyor ve oksijen salıyor. Adeta klima etkisinde bir bitki. Kılıç çiçeği olarak da bilinir.

paşa_kılıcı

5- Eğrelti Bitkisi

Boston Fern diye geçiyor ancak bazı kullanımlarda aşk merdiveni olarak da adlandırılıyor 🙂 Bitkinin en büyük özelliği stres atabiliyor olması, evet kulağa ilginç geliyor ama bu bitki stres atmaya yarıyor! Stressiz bir uyku da kulağa hiç fena gelmiyor sanki siz ne dersiniz?

fern

İyi uykular! 🙂