Bergamut Yağının Mucize Kullanımları

Nane yağının ağrı dindirmesi, lavanta yağının rahatlatması, badem yağının cilde iyi gelmesi… Bunlar ezberlediğimiz maddeler. Biz şimdi sıradanın dışına çıkıyoruz. Konumuz bergamut yağı. Misler gibi bir kokusu var, insanın içini de rahatlatıyor ancak başka bir özelliği daha var bu yağın, hatta bir değil birçok.

Sizin için bergamut yağının mucize kullanımlarını araştırdık.

1- Bergamut yağının en önemli özelliklerinden biri kötü kokuları gidermesi, bastırması. Bu nedenle bergamut yağını deodorant olarak kullanabilirsiniz.

parfum-secimi

2- Eğer dişinizde problem varsa elbette ilk adres doktorunuz olmalı. Ancak şu da bir öneri; diş fırçanıza birkaç damla bergamut yağı damlatıp dişinizi fırçalarsanız çürük oluşumunu önleyebilirsiniz.

dis-temizligi

3- Birkaç damla bergamut yağını elinize sürün ve sonra karnınıza/midenize masaj yapın. Sindirim sorununuz varsa, azalmasına yardımcı olabilir.

karınağrısı

4- Bergamut yağı da tıpkı lavanta yağı gibi rahatlatma özelliğine sahip. Stres altındayken birkaç damlasını koklayın ve rahatlayın. Sinirler üzerine olumlu etkileri olabilir.

susam-yagi

Bergamut gibi daha pek çok yağ hayatımızın ‘lokman hekimi’ gibi. Sizin için diğer yağları da araştırdığımız şu yazımız da var. Bir göz atın isterseniz!