Beyaz Lahananın 6 Faydası

Dolması, çorbası, yemeği, turşusu, salatası derken beyaz lahana sofralarımızın vazgeçilmez seçeneklerinden biri haline gelmiştir. Peki onun birbirinden lezzetli seçeneklerinin yanı sıra sağlık için mevcut faydalarından da haberdar mısınız?
Beyaz lahananın faydaları neler, diye merak edenleri yazımızın devamına davet ediyoruz. İşte beyaz lahananın birbirinden güzel 6 faydası…

 

1- Kilo Vermeye Yardımcıdır

Son zamanlarda sıkça uygulanan şok diyetlerden biri olan beyaz lahana çorbası diyetini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu diyetin her ne kadar uygulanması pek de doğru bulunmasa da beyaz lahananın kilo vermeye yardımcı olan etkisi de yadsınamaz bir gerçektir.
Beyaz lahana; yoğun lif içeriği ve düşük kalorisi sayesinde hem uzun süren tokluk hissi sağlar hem de vücuttaki enerjinin yağa dönüşmesini engeller. Siz de kilo vermeye çalışıyorsanız öğünlerinizde beyaz lahanadan yapılan yemek çeşitlerine yer verebilir, daha sağlıklı ve rahat bir kilo verme süreci yaşayabilirsiniz.

2- Sindirimi Hızlandırır

Beyaz lahanayı sevseniz dahi pişirme sırasında oluşan, pek de hoş olmayan kokudan rahatsız oluyorsanız tekrar düşünün deriz. Çünkü bu kokuyu oluşturan kükürtlü bileşikler, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Siz de nasıl hızlandıracağınızın yollarını aradığınız, yavaş çalışan bir metabolizmaya sahipseniz düzenli olarak beyaz lahana tüketebilir, sindirim sürecinizi rahatlatabilirsiniz.

3- Antioksidandır

Organların çalışmasını olumsuz yönde etkileyen zararlı toksinlerden kurtulabilmeniz için en iyi takviyelerden biri de beyaz lahanadır. Beyaz lahana; antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşıp diyabetten kansere kadar birçok hastalığa karşı korunmaya yardımcı olur.

4- Kalsiyum Kaynağıdır

Özellikle diş ve kemikler için çok önemli bir etkiye sahip olan kalsiyumu beyaz lahanadan yeterli miktarda alabilmek mümkündür. Özellikle süt ve süt ürünlerini tercih etmeyenler için bitkisel bir kalsiyum kaynağı olan beyaz lahana; günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayarak diş ve kemiklerin dokusunu sağlamlaştırır.

5- Cilt Sorunlarına İyi Gelir

Nasıl kurtulacağınızı bilemediğiniz akne, sivilce gibi cilt problemleriniz varsa çareyi beyaz lahanada bulabilirsiniz. Beyaz lahananın içerisinde yoğun miktarda bulunan kükürt, akne ve sivilcelerle savaşmaya yardımcıdır. Düzenli olarak beyaz lahana tüketerek ya da lahanayı pişirdiğiniz suyu yüzünüzü yıkamak için kullanarak cildinizin arınmasını ve birçok cilt probleminden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

6- Göz Sağlığını Korur

Dünyaya pırıl pırıl bakmayı sağlayan yorgun organlarımıza bir iyilik yapmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise beslenme planınıza beyaz lahanayı bolca eklemenin tam zamanı. Çünkü beyaz lahana, içerdiği bol miktarda beta karoten sayesinde görme yetisini iyileştirerek çeşitli göz rahatsızlıklarından korunmanızı sağlar. Siz de herkes kadar göz sağlığınıza önem veriyorsanız beyaz lahanayı daha çok sevmeye karar verebilirsiniz.