Beyni Etkilemenin 5 Taktiği

Beynimiz, tüm vücudumuzu hatta hayatımızı etkileyebilecek çok garip bir mekanizma. Onu doğru yönetebildiğimizde başarıdan başarıya koşabilir, yanlış yönettiğimizde ise yenilgiden yenilgiye sürüklenebiliriz. Bazen beyninizi yenebilmenin en güçlü yolu onun istediğinin tersini yapmaktan geçer. Bakın beyninizi başka nasıl yönetebilirsiniz?

1. Diyet Konusunda da Etkili!

Sıkı bir diyet uyguluyor, gözlerinizin önünden leziz yiyecekler uçuşuyor; hatta o yiyeceklerin ismi bile geçse iştahınız kabarıyor. Uyanın, işte tam bu anlarda beyniniz sizi etkiliyor! Bu etkiyi yenmenin yolu ise çok basit. Beyniniz, açlığın doruklarında olan vücudunuzu sağlıksız yiyeceklere yöneltirken siz yemeğe sağlıklı yemeklerden tadarak başlayın ve bunu yaptığınız diğer sağlıklı alışkanlıklarla bağdaştırın. Örneğin “Sağlıklı besleniyorum, çünkü bugün yaptığım yürüyüş boşa gitmemeli. Sağlıklı besleniyorum, çünkü yaşamayı seviyorum.” gibi cümleler kurun. Beyniniz ne kadar yararlı şeyle bağlantı kurarsa sizi de o kadar ödüllendirebilir unutmayın.

hedefler

2. Ertelemek Değil Bitirmeye Odaklanın

Beyniniz aslında hiçbir işi sonuçlandırmanızı istemez. Bizim mantık sandığımız iç seslerin oluşmasına neden olur ve sürekli olumsuz giden adımlar hakkında bizi çıkmaza sürükler. Bu gibi durumlarda beyninizi susturup ona bu işin uzun vadeli yararlarından bahsedin. Böylelikle beyniniz de yararlara odaklanacak ve korkular nedeniyle erteletmeye çalışmak yerine size o işi bitirmeniz için komutlar vermeye başlayacak.

hedef koymak

3. Olduğunuz Zamanı Değerlendirin

İnsan beyni genel olarak geçip giden zamanın olumsuzluğuna odaklı olarak yaşar. Bu durumdan oldukça şikayetçiyseniz çözümüne de yakınlaştınız demektir. Bu gibi düşüncelerin önüne geçebilmek için sürekli olarak öğrenme girişiminde bulunun. Yeni insanlarla tanışmak, yeni yerler keşfetmek, yeni hobiler edinmek gibi ruha iyi gelen aktiviteler ile beyninizi de iyileştirir, onun geçip giden zamanın olumsuzluğuna olan odağını değiştirmiş olursunuz.

hedef

4. İyimserlik Oyunlarına Kanmayın

İnsan beyni genel olarak olumsuzluğa yatkındır; ancak bazen çok istediği durumlar için istisnalar da yaratmıyor değildir. Gerçekleşmesi mümkün olan sonuçlar dururken beyniniz bundan mutlu olmayacaksa iyimserliğe yönelecek ve sizin yanlış kararlar almanıza neden olacaktır.

hedef

 

5. Ben Merkezciliğe Hayır

İnsan beyni genel olarak ben merkezci olarak komutlar vermeye yatkındır; ancak siz bunun doğru olmadığını bilip uzun vadede zararlı sonuçlar doğuracağının farkına varabilmelisiniz. Kötü durumlar olduğunda sadece kendinize bağlamak gibi duygu durumlarına kapılmamayı öğrenmeli, beyninizin sizi yönlendirdiği bu kötü yöne sapmamalısınız.