Bıldırcın Yumurtasının 9 Faydası

Her gün 1 adet tavuk yumurtası yiyerek protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılıyor, öğünlerinizi zenginleştiriyor olabilirsiniz; fakat diğer seçenekleri de listenize eklemeye ne dersiniz? Mesela birçok yönden tavuk yumurtasından çok daha hünerli olan bıldırcın yumurtası ile tanışmak için daha fazla geç kalmayın deriz. İşte bıldırcın yumurtasının 9 müthiş faydası.

1. Protein Kaynağıdır

Bıldırcın yumurtası, iyi bir protein kaynağıdır. Protein eksikliği problemi yaşayanlar ve bunun için protein tozu gibi takviyelerden yararlanan kişiler bir başka yöntem olarak doktor kontrolü dahilinde bıldırcın yumurtasına yönelebilir.

2. Hastalıklardan Korur

Bıldırcın yumurtası, doğanın sunduğu antibiyotiklerden biridir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarla sık bir şekilde mücadele ediyorsanız düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketimi etkili bir çözüm yöntemi olabilir.

3. Öksürüğe İyi Gelir

Ne ilaç kullanırsanız kullanın yok edemediğiniz bir öksürük probleminiz varsa bir de bıldırcın yumurtasından yararlanmayı deneyin. 1 bardak süt içerisine 1 adet bıldırcın yumurtası ve 1 çay kaşığı kadar bal ekleyip için. Bu karışım ile öksürüğe veda edebilir, çeşitli alerjik reaksiyonları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

4. Cildi Güzelleştirir

Bıldırcın yumurtası, çeşitli cilt maskeleri yapmak için iyi bir malzemedir. Bıldırcın yumurtasından yapılan maskeler; ten rengini güzelleştirir, cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Egzama ve benzeri cilt hastalarının tedavisine yardımcıdır.

5. Zihin Sağlığını Korur

Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketerek zihin sağlığınızı korumak mümkündür. Bıldırcın yumurtası, beyin fonksiyonlarını uyararak zekâyı geliştirir, hafızayı korur, sinirsel rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur.

6. Vitamin Kaynağıdır

Bıldırcın yumurtası özellikle B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde günlük alınması gereken B1 vitamininin %140’ını karşılayabilir. Aynı zamanda tavuk yumurtasına göre çok daha besleyici ve sağlıklıdır. Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre günlük alınması gereken proteinin %13’ünden fazlasını karşılamaya yardımcıdır.

7. Kansızlığı Önler

Bıldırcın yumurtası, demir bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde kansızlık probleminin yaşanmasını önler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

8. Saçları Güzelleştirir

Uzun, güçlü, parlak saçlara sahip olmayı istiyorsanız bıldırcın yumurtasından yardım almayı unutmayın. Bıldırcın yumurtasını düzenli olarak tüketerek ya da saçlarınız için hazırladığınız maskelerde malzeme olarak kullanarak saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

9. Potasyum Kaynağıdır

Yüksek tansiyon, kanser, felç, kalp, sindirim gibi çeşitli rahatsızlıkların yaşanma riskini önleme açısından önemli olan potasyum, bıldırcın yumurtasında oldukça bol bulunur. Bıldırcın yumurtası, bu özelliği sayesinde düzenli olarak tüketen kişiyi önemli hastalıklardan koruyarak sağlıklı bir yaşamı vaat eder.