Doğa Anaya Sevgiyle: Böcek Sokmalarına İyi Gelen 5 Doğal Ev Reçetesi!

Çayır çimen mevsiminin gelmesi ile birlikte, kendimizi attığımız piknik yerleri gün sonunda bir iki hain ısırık ile kolumuzda tatlı (!) anılar bırakabiliyor. Böcek ısırığı deyip geçmeyin, kolları kızartmalar mı dersiniz, kaşıntıdan uyutmamalar mı dersiniz hepsi vuku buluveriyor birden vücudunuzda. Peki, böcek soktuktan sonra ne yapmak gerekir? Sizin için araştırdık.

Not: Tamamen doğal reçeteler olsa da olası bir alerjik reaksiyona karşı önceden doktorunuza danışınız.

1- Böcek ısırığına hızlı çözüm: Taze fesleğen. Taze fesleğen yaprağını ezin ve böcek ısırığı olan yere bastırın.

fesleğen

2- Lahana yaprağının suyunu sıkın ve böceğin soktuğu bölgeye sürün. Bu özellikle arı ve eşek arısı sokmasında zehrin dağılmasını engelliyormuş.

lahana

3- Taze maydanozu ince ince kıyın. Ardından temiz bir pamuklu beze koyun ve böcek sokmasının yaşandığı bölgenin üzerine sarın. Hızlıca fayda sağlayacaktır.

fesleğen

4- Kesilmiş kuru soğan, kısa süreli de olsa derdinize derman olabilir. Böceğin soktuğu bölgeye kuru soğanı koyun. Kaşıntısını alacaktır.

soğan

5- Böcek ısırığının yaraya dönüşmemesi, kendi tükürüğümüzde gizli! Tükürüğünüzü böceğin soktuğu yere sürün ve üzerine tuz dökün. Bu tedavi, yara oluşumunu engelleyecektir.

tuz

Umarız başınıza gelmez ama olur ya böcek sokması ile karşılaşırsanız bu reçeteler kısa süreli de olsa çözüm olabilir. Çayır çimenlerle bu aralar fazla haşır neşirseniz işin ‘iyi’ kısmından da bakalım. Bırakalım böcekleri bir kenara, piknik yapmanın güzelliklerini görelim; neşemizi bulalım.

Tatlı yiyip tatlı konuşun diye sizin için şahane piknik tatlıları hazırladık.