Böğürtlenin 6 Faydası

 

Gülgiller familyasından sayılan; çalılıklarda, bahçe çitlerinde, yol kenarlarında yetişen, rengi ve lezzetiyle gönüllerde taht kurup keyifle tüketilen meyvelerden biri olan böğürtlenin faydalarını öğrenmeye hazır mısınız? Bundan sonra böğürtlenleri daha bilinçli bir şekilde tüketmek ve onları daha çok sevebilmek için buyurun yazımızın detaylarına…

1.Kanserden Korur

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kansere karşı böğürtlen tüketimi ile savaş açabilirsiniz. Böğürtlen, içerisindeki belirli bir polifenol olan antosiyaninler sayesinde kanserle mücadele eder. Bu sayede başta kolon ve akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinin önlenmesine yardımcı olur.

2.Sindirimi Çalıştırır

Böğürtlen, bağırsakların iyi bir şekilde çalışmasında önemli rol oynayan lifler bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu lifler bağırsaktaki suyun emilimini kolaylaştırarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Bu sayede kabızlık gibi birçok sindirim probleminin önlenmesi sağlanır.

3.Adet Düzenler

Böğürtlen, üreme dönemindeki kadınlar için iyi bir seçenektir. İçerisindeki doğal östrajen sayesinde adet dönemini düzenler, adet döneminde yaşanan problemlerin en aza inmesine yardımcı olur.

4.Beyin İşlevlerini İyileştirir

Böğürtlen; içerisinde beynin sağlıklı bir işleyiş için ihtiyaç duyduğu A, B1, B2, B3, C, E, K, selenyum, magnezyum, çinko, manganez gibi vitamin ve mineralleri bulundurur. Bu sayede düzenli olarak tüketen kişiye daha sağlıklı bir nörolojik düzen hediye eder. Siz de böğürtlen tüketerek hafıza kaybı, algılama güçlüğü gibi zihinsel problemlerin önüne geçebilir, güçlü bir beyne sahip olabilirsiniz.

5.Cildi Güzelleştirir

Böğürtlen, antioksidan özellikler bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını, cilt yaşlanmasına neden olan faktörlerin nötrleşmesini sağlar. İçeriğindeki yoğun su oranı ile cildin elastikiyetini korur, sivilce gibi cilt problemlerinin önlenmesini sağlar. Düzenli olarak böğürtlen tüketerek uzun yıllar genç görünen, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

6.Hamileler için Takviyedir

Böğürtlen içerisinde hamilelik döneminde en çok ihtiyaç duyulan folik asit ve folat bulunur. Bu yönüyle böğürtlen, hamilelik döneminde hem anne hem de bebek için çok faydalı bir takviye görevini üstlenir. Hamilelikte düzenli olarak böğürtlen tüketerek anne ve bebeğin hücre işleyişi düzenlenir, bebeğin zihin ve beden gelişimi olumlu yönde etkilenir.