Böylesini de Deneyin: 7 Adımda Havuç Turşusu Yapımı

Göz sağlığını koruyan besinler denince akla gelen ilk seçeneklerden biri olan, kalp hastalıklarından kanser çeşitlerine kadar birçok hastalıktan koruyan havuç, birçok hali ile sofralarımızı donatmaya devam ediyor. Siz de havucun hem faydalarından hem de lezzetinden faydalanıp sofralarınızı onun farklı halleriyle tamamlamayı seviyorsanız bu yıl bir de kendi ellerinizle havuç turşusu kurmaya ne dersiniz?

Kıtır kıtır, keyifle tüketebileceğiniz havuç turşusu yapımı hakkında tüm detaylara gelin birlikte bakalım. İşte 7 adımda havuç turşusu yapımı…

  1. 1.Cam Kavanoz Edinin

Madem sağlıklı bir seçim yaparak havuç turşusunu kendi ellerinizle kurmaya karar verdiniz bunu tüm adımlarıyla hakkını vererek yapmak ilk tercihiniz olsun ve işe cam kavanoz edinerek başlayın. Havuçları dolduracağınız cam bir kavanozun çeşitli kimyasal tepkimelere izin vermemesi sayesinde kanser gibi birçok rahatsızlıktan korunabileceğinizi unutmayın.

  1. 2.Alışveriş Zamanı

Kusursuz bir havuç turşusu yapımı için alışverişe çıkıp gerekli malzemeleri alma zamanı! Nefis bir sonuca ulaşmak için elbette ki havuç seçimini iyi yapmanız gerekiyor. Turşuda kullanacağınız havuçların bekletme sırasında erime yapmaması ve kıtırlığını kaybetmemesi için sert havuçlar seçmeye özen gösterin. Eğer ki bulabiliyorsanız Konya şeker havucu, turşu kurmak için iyi bir seçim olabilir.

  1. 3.Soyun

Seçtiğiniz havuçları turşu kavanozuna doldurmak için hazırlama zamanı! Seçtiğiniz havuçları güzelce yıkayın ve dış kabuklarını soyun. Eğer ki kabuklarını soymak istemiyorsanız havuçları 10 dakika kadar sirkeli suda bekleterek mikropların kırılmasını sağlayın.

  1. 4.Doğrayın

Bir havucu ısıra ısıra yemeyi seviyorsanız dahi turşu kurmak için havuçları doğramayı mutlaka tercih etmenizi öneririz. Temizlediğiniz havuçları kavanoza doldurmak için istediğiniz şekilde doğrayın, yeter ki çok ince olmamasına özen gösterin.

  1. 5.Dinlendirin

İstediğiniz lezzete ulaşmak için büyük kısmı atlattınız. Sırada doğradığınız havuçları biraz tuzla ovalayıp 1 saat kadar dinlenmeye bırakmak var. Diğer yandan kavanoz içerisini sirke, şeker, tuz karıştırdığınız su ile doldurun. 1 saat sonrasında doğradığınız havuçları, soyduğunuz sarımsak dişleri ile birlikte su dolu kavanoz içerisine yerleştirin.

  1. 6.Kapatın

Havuçları ve isteğinize göre fesleğen, nohut gibi diğer malzemeleri de ekledikten sonra kavanoz kapağını sıkıca kapatın. Kavanozun kesinlikle hava almaması için yeni bir konserve kapağı kullanmaya özen gösterin.

  1. 7.Bekletin

Kapağını sıkıca kapattığınız turşu kavanozunu güneş görmeyen, serin bir yerde beklemeye bırakın. En az 20 gün beklettikten sonra havuç turşusu yenecek kıvama gelecektir, afiyetle tüketebilirsiniz.