Boynu Bükük Yumurta Kabuklarını Sağ Kolunuz Yapacak 6 Öneri

Omleti, rafadanı, sahandası, sucuklusu… Hamur işlerine katıldığında tarifin ponçikliğine ponçiklik, lezzetine lezzet kattığından bahsetmiyoruz bile. Kişiyi protein ve minerale doyuran kahvaltıların yıldızı yumurtayı neden yediğinizle ilgilenmiyoruz bugün. Zarı ve kendisi şifa dağıtan yumurta kabuklarını ziyan etmeyin, farklı kullanım alanlarını keşfedip hayatınıza katın istiyoruz sadece. Kalsiyum kaynağı kabukların marifetlerine çok şaşıracaksınız.

yumurta-kabugu-kullanim-alanlari

Çiçeklerinize ödül, haşerelere cezadır yumurta kabuğu

Önümüz bahar… Renk renk çiçeklerle çoşacak saksılar, bahçeler. Umut dolacak içimiz. Ancak bunun için sihirli bir desteğe ihtiyacımız olduğu doğrudur. Süper kahramanımız yumurta kabuğu bilirkişi bu konuda. Küçük kırıklar halinde çiçek saksılarına gömeceğiniz yumurta kabukları, bitkileri haşerelerden korumanın dışında içinde barındırdığı faydalı içeriklerle coşturur onları.

bitki-bakimi

Unutmadan: Ortadan ikiye dikkatli bir şekilde kırılmış yumurta kabuğu, mini minnak fideleri filizlendirmek için de elverişli bir saksı görevi görür.

Cildinize ipeksi bir dokunuştur kimi zaman

Ispanaklı kek hazırlamak için kullandığınız yumurta kabuklarını toz haline getirip çırpılmış yumurta akıyla karıştırdıktan sonra cildinize masaj yaparak uygulayın. Kısa bir bekleme süresi sonrası ılık suyla duruladığınız cildinizin ölü derilerden arındığı ve parlaklık kazandığını fark edeceksiniz. Yumurta kabuklarının içerdiği kalsiyum nedeniyle hücre yenilenmesini de teşvik etmesi de cabası üstelik.

ispanakli-kek-tarifi

Servis tabaklarını beyazlatır, lavaboları temizler

Yumurtaları bir bir kırıp kullandık tariflerde. Kabuklarını un ufak edip şeffaf bir fileye doldurduk, sonrasında bulaşık makinesine aldık ve çalıştırdık makinemizi. Görün bakalım o gri çizgilerden eser kalacak mı? Bitti mi? Elbette hayır. Küçük kırıklar halinde lavabonuzun küçük gözünden attığınız yumurta kırıkları, suyun gücüyle birleştiğinde silip süpürecek bütün kirleri.

Tırnak etleriyle savaşır, minik yaraları kapatır

Aslında bu maddede süper kahramanımız yumurta zarı. Zarı üzerinde bırakılan yumurta kırıkları içerdiği faydalı besinler ile ellere masaj yapıldığında istenmeyen tırnak etlerine “dur” diyor, elleri yumuşacık yapıyor. Hatta masaj sonrası sarılıp bekletildiğinde küçük kesik yaralarını da iyileştiriyor.

Elma sirkesini yanına aldığında eklem ağrılarına şifadır

Aslında eklem ağrılarına iyi gelen bir karışımımız var. Küçük bir kavanozu yumurta kırıklarıyla doldurun, üzerini geçecek kadar elma sirkesi ekleyin. Oda sıcaklığında bekletip yumurta kabuklarının sirke içerisinde erimesine ve faydalı içeriklerini sirkeye bırakmasına zaman tanıyın. Elde ettiğiniz sıvıyı ağrılı eklemlere masaj yaparak yedirin. Etkisini görün.

Minik dostlarımız için besin takviyesidir

Kalsiyum kaynağı beyaz yumurta kabuklarını küçük parçalara ayırdıktan sonra 100 derece fırında 30 dakika kadar ısıtın. Evde beslediğiniz kuşların yemliklerine ya da bahçenize koyarak minik dostlarımızın öğünlerine sağlık katın.