Boyundan Büyük İş Yapan 5 İnsansız Hava Aracı

İnsansız hava aracı teknolojisi, yani drone’lar, sürekli olarak gelişiyor ve hayatın her alanına yayılıyorlar.

İlk etapta sadece hobicilerin kullandığı bu hava araçları, şimdi boylarından büyük pek çok iyi yapmaya başladı. Polislikten tutun, itfaiyeciliğe, insan kurtarmadan tutun, ücretsiz internet erişimine kadar hayatımızın her alanında insanlığı geleceğe taşıyorlar.

İşte boyundan büyük işler yapan 5 insansız hava aracı

1. Polislik

Dünya çapında polis departmanları tarafından kullanılan bu drone’lar, gözetlemekten, nöbetçiliğe pek çok işi yapıyor. FBI’ın bile kullandığı bu tarz drone’lar, her ne kadar kamuoyunda çok eleştirilse de, şu an için legal olduklarından yapılacak çok bir şey yok.

İnsansız Hava Aracı 1

2. İtfaiyecilik

Drone teknolojisi özellikle itfaiyecilerin çok işine yarıyor. Dünya çapında çıkan orman yangınlarını söndürmekte, drone’ların üzerine yok. Yangınlara oldukça hızlı bir şekilde yukarıdan müdahale eden bu ufak araçlar, her türlü ateşle başa çıkabiliyor.

İnsansız Hava Aracı 2

3. Kargoculuk

Şu an için Amazon tarafından kullanılması planlanan kargocu Drone’lar, yavaş yavaş postacıların işlerini ellerinden alacak gibi görünüyor. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un dediğine göre eninde sonunda teslimat işi insansız hava araçlarına kalacak.

İnsansız Hava Aracı 3

4. İlkyardım

Stefen Riegebauer tarafından tasarlanan ilkyardım drone’ları kalp krizi anında şok cihazı getirme ve ilkyardım için ilk müdahalede bulunmak gibi şeyleri yapabiliyor. Bu ambulansın gelmesinden çok daha kısa sürdüğü için hayatlar kurtulabiliyor.

İnsansız Hava Aracı 4

5. Afet Koruması

Drone teknolojisi dünyanın pek çok yanında doğal afet sebebiyle ulaşılamayan yerleri monitörleyip daha sonra kurtarılma aşamalarının planlanmasına yardımcı oluyor. Bu durumda hayatlar kurtuluyor, yardım eforları düzgün koordine ediliyor.

İnsansız Hava Aracı 5