Güneşi Çatlatıyoruz! Bronzluğunuzu Arttıran 6 Yiyecek!

Acilen toparlanmalıyız; üstümüzden koca bir kış geçti!

Valiz, odanın orta yerinde… Götürülecek kıyafetler hazır, ayakkabı kombinleri yapıldı, aksesuarlar ise çoktan valizin en gizli köşesine yerleşti bile. Birer birer ‘tik’lenirken yapılacaklar listesinin daimi üyeleri, heyecan da doğru orantıda artıyor. Ne kıştı ama! Kardan adamların en iyi dostumuz olduğu, işlerin kar tanesi gibi bastırdığı, “Şu yaz da bir gelemedi!” haykırışlarının dillerimize pelesenk olduğu Ocak’lar, Şubat’lar, kapıdan baktıran Mart’lar! Şimdi mevsimlerden intikam alma sırası bizde! Güzel bir tatili hak etmedik mi, fazlasıyla!

semsiye

Ve işte ‘o’ gün; Güneş ile ilk randevu!

Bir an önce denize kavuşup, kumda ayaklarımızın yanmasını istiyoruz istemesine de evvela şu ten meselesine bir açıklık getirmek lazım. Floresan beyazı olup, sahile Ay gibi doğanlardansanız, sağlıklı ve kolay bronzluğun sırrını verelim size. Güneş kremleri, destekleyici ürünler en yakın tatil arkadaşımız elbette. Biz dıştan besleme değil içten pazarlık peşindeyiz bu yazımızda! Bronzluğunuza bronzluk katacak efsane önerilerimiz var hem de lezzetli! Gözlerinizi bi’tık aşağı rica edelim…

1- Patates Adam?

Patates dolması, patates salatası ya da kıymalı patates yerken bir de bunu düşünün. İçeriğindeki beta-karoten sayesinde ten rengi değişiminize şahane bir katkı sağlıyor. Sıcak yaz günlerinde tok tutması da cabası!

patates

2- Temel Reis?

Geçtik bizi kuvvetlendirmesini, meğer ıspanağın tenimize pek çok faydası varmış! İçeriğindeki lifler, ten rengimizi koyulaştırmanın sırrıymış. Laf aramızda kalsın ama brokoli için de aynı şeyi diyorlar. Bu koyu yeşillerde bir keramet var bizden söylemesi. Canınız çektiyse MigrosTV’de sizin için pişirdiğimiz nefis ıspanak tariflerine bir göz atın isterseniz. İlk aklımıza gelenler; kinoalı ıspanaklı yeşil salata, ıspanaklı kaşarlı tava böreği -ki iddialıyız- ve ıspanaklı krep ruloları. Derseniz ki hiç yemekle uğraşmayayım direkt içeyim, o zaman da size bir güzel tatlı ıspanak suyu hazırlayalım mı? Buzzzz gibi hem de!

ispanak

3- Bugs Bunny?

Çocukluğumuzun sevimli arkidişi Bugs Bunny’den öğrenmiştik havucun faydalarını; gözlerimizi nasıl parlattığını, bedenimize nasıl şifa verdiğini… Malumunuz hemen hemen tüm bronzlaştırıcıların ilhamı havuç. A vitamini ve beta- karoten sayesinde cilt tonunuzu turuncuya çalar ve otomatikman sizi “Aşığınım yanında olamasam da…” moduna iter.

gunes

4- Kayısı Ağacı?

Madem çizgi filmlerle devam ediyoruz, kayısı ağacını da es geçmeyelim. Kayısının rengini güneşten aldığını biliyor musunuz? Eğer siz de güneşin o eşsiz turuncusundan ilham almak isterseniz, bol bol kayısı tüketin. Bu bir kayısı tatlısı da olabilir, kayısılı kek de ya da sadece kayısı meyvesi de… Siz kayısıyı tüketin, sofra işini bize bırakın!

blog-seftali

5- Pamuk Prenses?

Biz işin zehir değil seyir kısmındayız. Size bronzluğa direkt etki eden bir madde söyleyelim; melanin. Bronzlaşma oyununun başrol oyuncularından biri olan melanin, elma ve şeftali gibi gıdalarda bulunuyor. Tüketilince de bize ton farkı olarak geri dönüyor.

blog-elma

6- Tom ve Jerry?

Birbirlerini bir kase süt ya da peynir için kovalayan kahramanlarımızı da unutmadık. Şimdi size en az melanin kadar özel bir madde söyleyeceğiz; tirozin. İçinde tirozin bulunan gıdalar tüketmek, ton atlamanın en pratik yollarından biri. Peki, bu gıdalar hangileri? Mesela süt, yumurta beyazı, yoğurt, peynir gibi…

peynir

Kıssadan Hisse!

Evet, bronzlaşmak, havalı bir ten rengine sahip olmak, “Nerede yandın böyle!” sorularının en popüler kişisi olmak iyi hoş ancak her şeyin fazlası zarar; D vitaminin de! Sağlıklı bir bronzluk için önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Not: Somon ve mercan renkleri, var olan ten renginizi 2 ton daha ortaya çıkarır.