Bu Aralar Karar Vermekte Zorlanıyor musunuz? Basit ve Etkili Bir Önerimiz Var!

Ah şu kararlar, ah şu yukarı tükürülse bıyığa aşağıya bırakılsa sakala çarpanlar, ah şu iki ucu ‘çiçekli’ değnekler ve ah ki’ler ve vah ki ‘ler… Karar vermek bazı insanlar için nasıl da kabustur. Vermesi gereken karar yalnızca taşıması gereken elbisenin rengi olsa bile! Bu aralar keskin dönüşler sizden soruluyorsa ve vermeniz gereken karar yüzünden 2 beyin lopunuz 4 beyin gücünde çalışıyorsa, sanırız sizin için bir şeyler yapabiliriz. Şimdi derin bir nefes alın ve yazdıklarımızı sakin sakin okuyun.1- Beyaz Bir Sayfa, Bir Mavi Kalem ve Bir Düşünce ile Başlayalım!Şimdi mahsusçuktan bir karar vermiş gibi yapacağız. Kaç seçeneğiniz var; 2, 3? Birini bu kağıda pembe kalem ile yazın. Ama  ne yazma! Lehinize sonuçlanacaklardan aleyh olanlara, hayatınızı nasıl etkileyeceğinden, neleri teğet geçeceğinize kadar detaylı bir liste olsun. Burada kendi geleceğimize mektup yazıyoruz. Bütün detayları ile yazın ama olur mu, sonra lazım olacak çünkü.

mavikalem

2- Bir Sayfa Daha… Bu Sefer Kalem Mor!

Evet, gelelim ikinci sayfamıza. Bu sayfaya da diğer seçeneği yazın. Artıları, eksileri, düşünce muhakemesi, kalbin mahkemesi ve daha pek çoğu. Önemli nokta, diğer yazdığınız mektubu düşünmemek. O başka, bu başka. Üstelik ikisini de yazan siz değilsiniz; geleceğinize yolluyoruz bu mektubu. Bu arada belki merak edersiniz kalemler neden mavi ve mor diye. Mavinin rahatlatıcı etkisi, morun huzur veren dinginliği ile birleşince duygular daha şeffaf olur diye düşündük. Daha önce rüyada görülen renkler üzerine de şöyle bir yazımız olmuştu hatta. Anlayacağınız, biz renklere inanan kısımdanız! 🙂

mor

3- Beş Gün Sonra…

5 gün dedik ortalama ki düşünceler daha bir otursun… Acele karar vermeniz gerekirse günü kısalta da bilirsiniz. Evet, ne diyorduk? Heh, 5 gün! Süre dolduktan sonra iki mektubu da alın elinize ve bir yabancıymış gibi okuyun. “1. maddede ne hissettiniz, 2. maddede neden heyecanlandınız ya da birinciyi okumak sizi neden mutlu etti, ikinci de neden tökezlediniz?” İnanmayacaksınız belki ama mantığınız tepki vermese bile duygularınız size doğru seçimi yaptıracaktır. Bunu bir deneyin, hem ne kaybedersiniz ki?

yazı_yazmak

Hani şu bardağın boşu ya da dolusu mevzusu var ya… Her seçim bir kaybediş olsa da; her tercih bir kazanımdır aynı zamanda. Önemli olan asla pişman olmamak ve mantık ile kalbi bir noktada buluşturmak.

Hoş, hayat serüveni de bundan ibaret değil mi zaten? 😉

Hakkınızda hayırlısı!