Bunları Yapmayın: Doğru Bilinen 5 Temizlik Yanlışı

Hepimiz mis kokan, hijyenik ortamlarda yaşamayı diler; bunun için yorgunluk, üşengeçlik demeden düzenli olarak temizlik yaparız. Peki ya bu temizliği doğru bir şekilde yaptığımızdan emin miyiz? Eğer ki yaptığımız temizlik, yanlışlıklar içeriyorsa birçok şeyde olduğu gibi temizlikte de etkili sonuçlara ulaşmamız zorlaşır. O halde gelin, sıklıkla yapılan temizlik hatalarına birlikte bakalım ve derhal önlem alalım. İşte detaylar…

1. Bulaşık Makinesine Yanlış Dizim

“Makinede yıkandı ama her yeri lekeli kalmış, üstelik yemek artıkları hâlâ duruyor!” dediğiniz olduysa buraya dikkat! Yapılan en sık temizlik hatalarından biri de bulaşıkların makineye dizilişine önem vermemektir. Her şeyi makineye bırakıp kenara çekilmek olmaz, iyi sonuçlar için hangi parçanın hangi bölüme, ne şekilde konması gerektiğini bilmek sizin yararınıza olacaktır.

2. Yanlış Bez Kullanımı

Ev işleri arasında kimisi için en keyifli, kimisi için de en sıkıcı olan toz alma konusuna gelelim. Eğer ki toz almak için doğru bir bez kullanmıyorsanız tozun anlık olarak alındığını sanabilir, işlem sonrasında hemen tozların tekrar birikmesine neden olabilirsiniz. Bunun için doğru seçimin naylon bezler yerine hafif nemli, pamuklu ya da mikrofiber bir bez kullanımının olduğunu ve toz alma konusunda size ancak bu seçimin yardımcı olacağını unutmayın.

 

3. Fazla Kullanım

Birçok insanın düştüğü yanılgılardan biri de ne kadar bol malzeme kullanılırsa temizliğin o kadar iyi olacağı yönündedir, oysa temizliği ne fazla deterjan ne de aşırı su kullanımı belirler. Fazla su ve deterjan kullanımı hem israfa hem de temizlenen bölgelerin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle su ve deterjan kullanımının ideal miktarda olmasına dikkat edin.

4. Güneş Altında Pencere Silmek

Pencereleri silmek için en harika zamanın güneşli günler olduğu düşünülür, ancak güneş birçok silme hatasını kapatarak silmediğiniz bölgelerin temiz görünmesine ve sizin de daha çok yorulmanıza neden olabilir. Pencere silmek için seçtiğiniz günün yağmurlu olmamasına dikkat edin ancak; güneşin en yoğun olduğu öğlen saatlerini seçmek yerine sabahın ilk saatlerinin ya da akşamüzerinin iyi bir seçim olacağını unutmayın.

5. Değişim Yapın

Vileda, sünger, fırça gibi birçok araç; ev temizliğinde işimizi kolaylaştıran yardımcılar arasındadır; ancak bu yardımcıların doğru bir şekilde kullanılmaması temizliğin yanlış yapılmasına neden olur. Evinizde etkili bir temizlik yapmak istiyorsanız vileda ucu, fırça, sünger gibi araçları her bölgeye özel şekilde birkaç adet edinmenizde fayda var. Örneğin odalarınızı sildiğiniz vileda ucu ile mutfağınızı sileceğiniz vileda ucunun farklı olmasına dikkat ederek kusursuz bir temizliğe ulaşabilirsiniz.