Büyüleyici Bir Doğa Olayı; Kanlı Ay Tutulması!

Eşsiz güzellikte bir doğa olayı… Ayın, kırmızı ile flörtü. Bugün takvimlerden ‘o’ gün. Kanlı Ay’ın gökyüzünde seyir fırtınası estireceği şahane bir görsel şölen bizleri bekliyor. Ay’ın yüzeyine yansıyan güneş ışıkları, Dünya atmosferinin içinden geçecek ve Ay’ın kızılımsı bir renge bürünmesine neden olacak. Bu kızılımsı rengin adı da “Kanlı Ay“.

kanli-ay-tutulmasi

Peki, Nedir Bu Kanlı Ay?

Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu ve çok daha parlak görüldüğü zamanda meydana geliyor bu görsel şölen. Ay tutulması gibi bir şey aslında. Tek fark tutulma sırasında Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınlarının Ay’ı kızıl renge boyaması.

1900 yılından bu yana sadece 5 kez yaşanan bu müthiş doğa olayı 28 Eylül Pazartesi günü sabaha karşı saat 03:00’da başlayacak ve tahmini 1 saat 10 dakika sürecek. Şansımız varsa tutulmaya ülkemizde de şahit olabileceğiz eğer havalar müsade ederse! Çok nadir görülen bu doğa olayını izlemek için 03:00 ile 06:30 saatleri arasında gözleriniz gökyüzünde olmalı. Biliyoruz, saat çok erken ama belki güzel bir ‘sabaha merhaba kahvesi’ size eşlik edebilir ve uykunuzu açabilir.

O saatte gözlerimizin gökyüzünde buluşması dileğiyle! 🙂