Büyüleyici Bir Doğa Olayı; Mavi Ay

Bir takvim ayında ikinci kez yaşanan dolunay… Eşsiz güzellikte bir doğa olayı… Ayın, mavi ile flörtü. Bugün takvimlerden ‘o’ gün. Mavi Ay’ın gökyüzünde seyir fırtınası estireceği şahane bir görsel şölen bizleri bekliyor. Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketinden ibaret aslında Dolunay… Gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlansa da aslında Ay’ın rengi değişmiyor; toz bulutları nedeniyle sanki maviymiş gibi gözüküyor.

Ruhumuza ‘mavi’ etki…

Aslında tüm bu olaylar belki de Ay’ın bize bir ‘dur’ ihtarıdır. Hayat kalabalığıyla günleri kovalayan işlerimiz, dünya dertlerini mesele edişimiz, bazen küçük kâğıt kesiklerini cerrahi müdahale olarak görüşümüz ve daha pek çoğu… Biraz mola zamanıdır belki de. Mavinin huzurunda seyir eylemektir dünyayı; dışarıdan bir göz olarak. Renklerin, uğuruna ya da hayatımıza olan etkilerine inanır mısınız? Bu yazımızda sizin için ‘renklerin dili’ni araştırdık. Aslında bize neler söylüyormuş meğer…

1- Mavinin Büyüsü…

Sonsuzluğun ve özgürlüğün rengi. Aynı zamanda müthiş bir huzur ve sakinlik de diyebiliriz. Mavi rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönük olabilir. Yanı sıra mavinin insanı sakinleştirici etkileri vardır.

mavı

2- Pembenin Rüyası…

Neşe, güven ve rahatlık. Siyahın mateminin en karşıt rengi… Giyince birden neşe yüklenmiyor mu hakikaten? 🙂 Pembe rengi seven insanlar için duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde kişilerdir desek yeridir. Bu arada ilginç bir de araştırma var. Doğruluğu bilinmemekle birlikte pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha rahat ödeme yaptıkları söylenir. Doğru mudur dersiniz?

pembe

3- Yeşilin Doğası…

Çok farklı bir şey söyleyemeyeceğiz tabi… Adı üstünde huzur, doğa, temiz hava ve ferahlık. Giysilerde yeşil kullanımı geleneklere olan bağlılığı da sembolize eder. Yeşile ilgisi olanların duygusal yönlerinin ağır bastığı da yine yapılan araştırmalarda ortaya çıkan detaylardan…

yesıl

4- Morun Bereketi…

İşte bu ilginç. Normalde asalet, lüks ve itibarın rengidir mor. Ancak son zamanlarda bazı felsefelerde karşımıza bereket olarak da çıkıyor. Örneğin kapınızın girişine mor renkte bir şey asarsanız, eviniz bereketle dolup taşarmış. Öyle diyorlar…

mor

5- Turuncunun Sonsuzluğu…

Güneş’in batış anındaki sonsuzluk, verimlilik ve hürriyet hissi. Turuncu, ‘sonsuzluk’ anlamına geliyor. Turuncu rengi seven ve tercih eden kişileri genelde dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici olarak tanımlayabiliriz.

turuncu

6- Lacivertin Başarısı…

Lacivert, düzenin, uyumun ve başarının rengi. Lacivert giyen insanların başarı odaklı kişiler olduğu bilinir. Sakinlik ve ciddiyetin de rengidir aynı zamanda. Özellikle iş yerlerinde kullanılmasının nedeni de budur belki.

lacivert

7- Siyahın Matemi…

Pek çok ülkede matem rengi. Düşe gelen ilk yansıma ‘karanlık’. Canlılığı, renkleri ve pozitifliği direkt reddeden bir renk siyah. Kişinin karanlık ve gizemli yönlerini işaret eder. Geri gelelim aynı zamanda kurtarıcıdır, zayıf gösterir 🙂 Her siyah giyene matem ya da gizemli demek yerine kilo gizleme sanatını (!) icra ediyor da diyebiliriz.

sıyah

Paletimiz zengin…

Bazen ruh halimize göre de şekillenen favori renklerimiz ile yaşadığımız her günümüzün mutlu ve huzurlu geçmesini dilemek ilk arzumuz elbette…

Bu gece Mavi Ay‘a bakarken aklınızdan ve hayalinizden geçen ilk ‘olsun’un bir an önce gerçekleşmesi dileğiyle…

Gününüz mavi olsun! 😉