“Cak Cak” Deyip Geçmeyin; Sakız Çiğnemenin Faydalarına Çok Şaşıracaksınız!

“Cak cak” sesinin en keyifli hali; gün gelir halının kâbusu, gün gelir kahvenin en keyifli iş birlikçisi… Bazen stres attırır, bazen de sinir bozar. Nanesi keskindir, şekerlisi bal. Çiğnemek çocukluğa götürür kimi zaman, oyundan başka derdimizin olmadığı o masum yıllara. Bugün günlerden sakız, bugün günlerden ‘cak cak’. Sakız çiğnemekle ilgili şaşırtıcı şeyler öğrendik, paylaşmak istedik.

sakiz-cignemek

1- Hazmı Kolaylaştırır!

Diyelim ki akşam fazla kaçırdınız, hani olura tutamadınız damağınızı… Hemen ağzınıza bir sakız atın ve çiğneyin; hazmınız en az soda kadar etkili olacaktır.

2- Hafızayı Güçlendirir!

Sakız çiğnemenin beyne giden kan akışına olumlu etki ettiğini ve bu sebepten hafızayı güçlendirdiğini biliyor muydunuz?

3- Stres Attırır!

Her ne kadar çiğneyenin stresini attırsa da, o sesi dinleyenin de sinirini bir o kadar zıplatır o ayrı! Sinir sistemini düzenleyip, stres atmaya yarıyor diyorlar; bakalım biz de bir duruma.

4- Reflüye İyi Gelir!

Yemek yedikten sonra mide yanmasından şikâyetçiyseniz, sakız çiğnemek size #iyigelecek. Yemeklerden sonra çiğnediğiniz sakız midenizi rahatlattığı gibi asidin yarattığı yanma hissini de azaltacaktır.

5- Diş Çürümesini Önler!

Peki, ama nasıl? Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak için yeterli zamanınız yoksa sakız çiğnemek de tartar oluşumunun önüne geçebilir, diş çürümesini önleyebilir.

6- Ağız Kuruluğunu Giderir!

Düzenli tükürük üretimini arttırdığından, sakız çiğnemek ağız kuruluğunu da giderir.

7- BONUS: Sakızlı Türk Kahvesi Tarifi

O kadar konuştuk, canımızı çektirdik! Şöyle bol köpüklü, damla sakızlı bir Türk kahvesi yapalım diyoruz, ne dersiniz?