Cakkıdı Cakkıdı Sakız Çiğmenenin Şaşırtıcı Faydaları!

Evet, bildiğimiz sakız; hani şu en büyük balonu şişirmeye çalışırken yüzümüzde aniden patlayan ve burnumuzu kaşımızı yapıştıran şey 🙂 Sakızlarla ilgili gün geçmiyor ki yeni şeyler öğrenmeyelim. Daha önce sakızın farklı kullanımlarını ele almıştık şu yazımızda. Bu sefer işe biraz da ‘fayda’ katalım dedik ve sakızın bilinmeyen balonlu dünyasına indik. Bakın sakızın faydaları nelermiş?

1- Hafızayı Güçlendirir!

Kim derdi ki çene hareketi, hafıza güçlenmesine sebep oluyor. Biz demedik, uzmanlar dedi.

teknoloji

2- Gerginliği Azaltır!

Tabi sizin iş stresiniz azalırken, yanı başınızda sakız çiğnenmesinden nefret eden bir çalışma arkadaşınız varsa durumlar biraz karışır. Kin dolu bakışlara rağmen stres atabiliyorsanız bu da bir başarı 🙂 Şaka bir yana, stresi azaltıyor azaltmasına ama yine de çıkardığınız sese aman dikkat.

Mutluluk

3- Modunuzu Yükseltir!

Evet bu doğru! Özellikle kokusu bile modu yükseltmeye yeterliyken, çiğnemek de kan akışını hızlandırır ve enerjinizin yükselmesine neden olur. Pazartesi sabahları sakız çiğnemek, meşhur sendroma da etki eder mi dersiniz?

mutlu olmak

4- Kilo Vermeye Yardım Eder Desek?

Evet, demiyoruz ki en az spor yapmış kadar kalori yakarsınız. Ama yapılan araştırmalar, sakızın kilo vermeyi desteklediğini gösteriyor. Ama öyle ama değil, denemeye değer!

diyet

5- Hazmı Kolaylaştırır!

Özellikle damla sakızı. Aşırı kaçan bir yemeğin, kolay sindirilme yolu diyebiliriz. Özellikle neden ‘damla sakızı’ bilemiyoruz ama mideyi ferahlattığı kesin.

sakız

Sakız deyince de hep aklımıza gelir. 90’lar kuşağının favori sakızlarından Tipitip ve Brooklyn. Eskide kaldı demiyoruz çünkü tüm o eskiler Sadece Migros’ta!

Nostaljik bir yolculuk için sizleri de en yakın Migros’a bekleriz!