Mandalinanın 10 Farklı Çeşidi ile Tanışın…

Türkiye’de daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilen mandalinanın pek çok çeşidi olduğunu biliyor muydunuz?

kapak_mandalina_cesit

1. Ellendale
Bu çeşidin hasadı Şubat-Mart aylarında yapılır. Hoş kokulu, lezzetli, sulu ve şeker asidi bakımından ideal bir orana sahiptir.
2. Okitsu
Bu çeşidin görünümü yassıdır. Büyük meyveleri vardır. Çekirdeksiz ve oldukça şekerli bir tada sahiptir. Kabuğunu kolaylıkla soyabilirsiniz.
3. Robinson
Yaprakları geniş ve mızrak biçimindedir. Oldukça büyük, lezzetli ve sulu meyveleri vardır. Kabuğu incedir.
4. Orri
Turuncu, sulu ve parlak kabuklu bir mandalina türüdür. Çok tatlıdır. Asit oranı diğer türlere göre azdır.
5. Sanburst
Hasadı erken yapılması gereken bir türdür. Kasım ayı ortalarından Aralık ayı ortasına doğru olgunlaşır. Kabuk rengi turuncudan kırmızıya doğru giden tondadır. Renkli ve sulu meyveleri vardır.
6. Lee
Ağaçları zayıf olan bu türün meyvesinin kabuğu ince, koyu kırmızı, yuvarlağa yakın, kolay soyulabilen, tatlı, lezzetli ve hoş kokuludur.
7. Fremont
Erken yaşta meyve veren bu türün kabuğu koyu kırmızı, pürüzsüz ve parlaktır. Meyveleri çok çekirdeklidir.
8. Satsuma
Bu tür genellikle Rize mandalinası olarak bilinir. Kabuğu ince olmasına rağmen kolay soyulur. Çekirdeksizdir. Tadı ve kokusu yoğundur.
9. W. Murcott
Kabuğu kırmızıya yakın turuncu renktedir, iç kısmı ise parlak turuncu renktedir. Kendine has hoş bir kokusu ve oldukça tatlı bir tadı vardır.
10. Dobashi
Ağaçları kuvvetli olan bu tür, çeşit olarak soğuğa en dayanıklı olandır. Sağlam bir dokusu vardır.