Damla Sakızının Bilinmeyen 6 Faydası

Bazen lezzetli bir tatlıda, bazen farklı bir içecekte rastladığımız, nefis aromasıyla herkesi etkisi altına alan damla sakızını biraz daha yakından tanıyıp faydalarından haberdar olmaya hazır mısınız?
Damla sakızı, çeşitli besinlerde kullanılmasının yanı sıra doğal bir ham maddeye bağlı kalınarak üretildiğinde ilaç sanayisinde de faydalanılacak kadar önemli etkilere sahip. İşte sıkça kullandığımız, ağızda güzel bir tat bırakan damla sakızının pek bilinmeyen faydaları.

1. Dişleri Beyazlatır

Dişlerinizi her ne kadar düzenli olarak fırçalasanız da her zaman ek bir bakıma daha ihtiyaç duyar. Bu ek bakımlara zahmetsiz bir seçenek eklemeye ne dersiniz? Damla sakızı çiğneyerek dişlerinizin beyaz kalmasına yardımcı olabilir, aynı zamanda ağız içi enfeksiyonlarının oluşumunu ve ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

2. Saçları Güzelleştirir

Güzelliğinizin en önemli detaylarından biri olan saçlarınızın daha sağlıklı olması için onları damla sakızının dokunuşu ile tanıştırabilirsiniz. Ham maddesinin işlenmediği damla sakızının olduğu şampuanları kullanarak saçlarınızdaki dökülmelere son verebilir, daha parlak ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

3. Mide Sorunlarına İyi Gelir

Ne yapsanız da iyileşmediğini düşündüğünüz reflü ya da ülser gibi mide rahatsızlıkları ile mi savaşıyorsunuz? Derdinizin dermanı damla sakızında gizli olabilir. Damla sakızını sakız olarak çiğnediğinizde içeriğindeki çözücü maddenin tükürüğe karışıp midenize doğru yollarsınız. Bu sayede midedeki sorunların iyileşmesine yardımcı olursunuz.

4. Rahatlatır

Baş ağrısı, stres, depresyon, yüz felci, çene kasılması gibi durumlar için damla sakızı en etkili doğal tedavilerden biridir. Tabii ki sert halini bulabilirseniz, nasıl mı? İşlenmemiş ve sert haldeki damla sakızını çiğnediğinizde baştaki tüm kasların çalışmasını sağlarsınız. Bu sayede hem ruhen hem de bedenen bir rahatlığa kavuşursunuz.

5. Cilde İyi Gelir

Damla sakızı yağı ile cildinize bir güzellik yapmaya ne dersiniz? Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz damla sakızı yağı sayesinde cildinizdeki leke gibi problemlerden kurtulabilir, cildinizin beslenip canlanmasını sağlayabilirsiniz.

6. Öksürüğü Yok Eder

Toz halindeki damla sakızını bir miktar bal ile karıştırıp tüketerek solunum yollu birçok hastalığın iyileşmesini sağlarsınız. Çeşitli boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesini ve akciğerin temizlenmesini sağlayan damla sakızı sayesinde daha rahat bir nefes her daim sizin olur.