Deri Mont Bakımı Uygulamanın 8 Yolu

Deri montlar; üzerinize bir şey alsanız fazla geldiği, bir şey almasanız üşüdüğünüz; günün sonunda ne olacağı pek de belli olmayan o ara mevsimlerin en iyi kurtarıcısıdır. Kadınlar için de erkekler için de kolay bir şekilde çok şık olmanın anahtarı olan deri montlarla uzun yıllar geçirebilmek için doğru bakım yöntemleri uygulamak gerekir.

Yazımızın devamında deri montunuzu nasıl temizlemeniz gerektiğine, deri mont bakımında dikkat edilmesi gerekenler gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. İşte deri mont bakımında işinize yarayacak 8 öneri…

1- Gardıropta Saklayın

Deri montların giyim süresi genellikle çok kısıtlı olduğundan geri kalan sürede iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Derin montun zarar görmemesi için onu hava alan ve ideal sıcaklığa sahip olan bir yerde bekletmek gerekir.
Deri montlar, organik bir yapıya sahip olduklarından valiz, poşet, sandık gibi yerler yerine gardıropta asılı bir şekilde saklamak en ideal karar olacaktır.

2- Deri Koruyucu Edinin

Cildinizi korumak için nasıl ki güneş spreyleri ediniyorsanız belki de servet ödeyerek aldığınız deri montunuzu da korumak için de iyi bir deri koruyucu edinin. Hiç giymeden önce ve daha sonra belirli aralıklarla sıkarak uygulayabileceğiniz bu sprey sayesinde deri montunuzu uzun yıllar ilk günkü yeniliğinde kullanın.

3- Yıkamayın

Deri montlar diğer montlara göre çok daha kolay yıpranan bir özelliğe sahiptir. Deri mont, düşük sıcaklıkta dahi yıkansa dokusu incelir, yüzeyinde onarılmaz çatlaklar oluşur. Bu nedenle eğer ki deri montunuzu uzun yıllar kullanabilmek istiyorsanız onu yıkamadan temizlemenin yollarını bulmanız gerekir.
Deri montunuzu elde ya da makinede yıkamak yerine dış yüzeyine kimyasal içermeyen doğal ürünler uygulayarak pamuk bir bez yardımıyla silmeyi tercih edebilirsiniz.

4- İç Kısmını Temizleyin

Deri montların dış yüzeyini yıkamadan temizlemek kolaydır, ancak belli bir süre sonra mutlaka iç yüzeyini iyi bir şekilde temizlemek gerekir. Bu aşama için katkısız beyaz sabundan yararlanmak doğru olacaktır.
Deri montunuzun tersini çevirin. Beyaz sabunla hazırladığınız sulu karışımı montunuzun iç yüzeyine uygulayarak elinizde çitileyin ve zaman kaybetmeden durulayın. Daha sonra derhal kuru bir havlu ile fazla suyu çekin ve askıda asarak kurutmaya bırakın. Bu sayede deri montu fazla ıslatmadan, etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

5- Kuru Temizleyiciye Verin

Deri montunuzda kahve, kan gibi derin lekeler oluştuysa bunları evde kendi yöntemlerinizle çıkarmaya uğraşmak yerine derhal kuru temizleyiciye teslim edin. Bu sayede lekeyi çıkarayım derken uygulayacağınız çeşitli yöntemler ve kimyasallar nedeniyle deri montunuzun zarar görmesini engeller, güvenli bir temizliğe ulaşabilirsiniz.

6- Parlatın

Deri montunuzun ilk günkü etkileyici görünümünü korumasını istiyorsanız onu parlatmayı deneyebilirsiniz. Belirli aralıklarla vazelin, zeytinyağı gibi doğal ürünlerden yararlanarak deri montunuzun dış yüzeyini silerek hem derinin beslenmesini hem de daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

7- Ütülerken Dikkat Edin

Deri montların zarar görmemesi için ütülenmesi kesinlikle önerilmiyor, fakat sizi gitgide rahatsız eden bir kırışıklık mevcutsa ütü tabanını direkt olarak deri yüzeyine değdirmeden ütülemeyi deneyebilirsiniz.
Bunun için ihtiyacınız olanlar; deri montunuzla aynı renk tonlarına sahip pamuklu ya da sıcağa dayanıklı bir kumaş ve düşük sıcaklığa ayarlanmış bir ütüdür. Bu yöntem sayesinde kumaşı kırışıklık üzerine serip ütü yapabilir, deri montunuza herhangi bir zarar vermeden kırışıklığı yok edebilirsiniz.

8- Kuruturken Dikkat Edin

Deri montunuzun hızlıca kurumasını isteseniz de onu güneş altına bırakmak gibi hatalar yapmayın. Bunun yerine deri montunuzu yıkamadan sonra oda sıcaklığında, direkt olarak güneş almayacak bir noktada kurumaya bırakın. Bu sayede deri montunuzun yapısının bozulmasını ve üzerinde çatlaklar oluşmasını önler, güvenli bir kurutma yapabilirsiniz.