Dibek Kahvesi Hakkında 5 Bilgi

Dibek kahvesinin tutkunusunuz ya da Dibek kahvesinin adını ilk kez görüyorsunuz; bizim için fark etmez. Sizi yazımızın devamına onunla tanışmaya ya da onunla daha çok yakınlaşmaya davet ediyoruz.

Dibek kahvesi nasıl yapılır, Türk kahvesinden farkı nedir gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızın detaylarına gelin birlikte bakalım.

  1. 1.Nasıl Hazırlanır?

Kahve çekirdekleri ve çeşitli aromatik bitkilerin tahta ya da taştan yapılmış “dibek” ismi verilen havanlarda dövülmesiyle hazırlanır.

  1. 2.Nerede Bulunur?

Eğer ki iyi bir kahve tutkunuysanız her kahvenin orijinalini bulmak, sizin için en önemli görevlerden biridir. Peki Dibek kahvesinin orijinalini nereden bulabilirsiniz?

Dibek kahvesinin orijinalini ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nde, Diyarbakır ve İzmir’de bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra güvendiğiniz bir aktar ya da internet sitesinden kolayca temin etmek de sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

  1. 3.Lezzeti Nasıldır?

Dibek kahvesi, Türk kahvesine göre çok daha yumuşak bir içime ve aromatik lezzete sahiptir. Türk kahvesini acı bulan tüm damakların tercih edebileceği yeni bir seçenek sayılan Dibek kahvesinin aromatik lezzetinin kaynağı olan seçenekler ise salep, kakao, menengiç, keçiboynuzu, Hindistan cevizi gibi farklı malzemelerdir.

  1. 4.Osmanlıya Dayanır

Dibek kahvesinin tarihi Osmanlı’ya kadar dayanmaktadır. Zaman içerisinde hazırlanma şeklinde ufak değişiklikler olsa da genel özellikleriyle Dibek kahvesi kültürü Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiştir.

  1. 5.Türk Kahvesinden Farkı Nedir?

Dibek kahvesi Türk kahvesine göre daha açık bir renge sahiptir. Türk kahvesi kahverengiyken Dibek kahvesi krem renginde sayılır. Dibek kahvesini Türk Kahvesinden ayıran bir diğer belirgin özellik ise içerisindeki malzemeler sayesinde aromatik ve yumuşak bir tadıma sahip olmasıdır. Türk kahvesini sert bulup süt tozu ile karıştırarak hazırlamak yerine siz de daha yumuşak içime sahip Dibek kahvesini tercih edebilirsiniz.