Dikkat Dikkat! Dalışa Hazırız: Yunus Balıkları Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi!

Bu ara yaz yaklaşıyor diye midir nedir, hep bir dalışlardayız, hep bir heyecanlar peşindeyiz 🙂 Daha önce biraz gerilim katmıştık hayatımıza ve köpek balıklarının dünyasına dalıp tehlikeli sularda yüzmüştük. Bugün ise biraz daha ‘masum’ arkadaşlarımız ile beraberiz; denizlerin sevimli yüzgeçlileri yunus balıkları. Bu tatlı arkadaşlarımız hakkında pek çok ilginç  bilgiye rastladık ve hemen sizlerle paylaşmak istedik.

1- Tıpkı diğer memeliler gibi, yunus balıklarının da saçları var. Özellikle doğumdan sonra bu saçlar daha da artıyor. Gözle görülememiş olsa da minik minik bebek saçları var  yani 🙂

yunus

2- Yunus balıkları bir kamuflaja sahiptir. Gövdelerinin üst kısmı koyu, alt kısmı açık renklidir. Böylelikle okyanusun karanlık taraflarında yüzmek daha ‘aydınlık’ olacaktır.

balıklar

3- Yunus balıkları oportünist hayvanlardır. Bu da demek oluyor ki her şeyi yiyebilirler! 🙂

deniz_memelileri

4- İlginç olan bir araştırma var. Araştırmacılara göre yunus balıkları, birbirilerine ‘fısıldayarak’ isim verebiliyorlarmış. İşin mantığı nasıl işler ya da bu isimler nasıl isimlerdir bilemiyoruz ancak size de ilginç gelmiyor mu?

yunus_balıkları

5- Maui adı verilen bu yunus balıkları, dünyanın en küçük yunus balığı olma özelliğini taşır ve dahası koskoca dünyada yalnızca 55 tane Maui kalmıştır.

Maui_balıkları

6- 2006 yılında ilginç bir olay gerçekleşti.  Bao Xishun adındaki adam ki kendisi dünyanın en uzun adamı, bir yunusun hayatını kurtardı. 1.06 m. uzunluğundaki boyu sayesinde, yunus balığının midesindeki plastiği çıkardı ve yunusun ölmesini engelledi.

Bao Xishun

7- Yunus balıklarının da tıpkı bizler gibi akciğerleri vardır ve yine tıpkı bizler gibi nefes alıp verirler.

Denizaltı dünyasında yolculuğumuz devam ediyor. Bakalım bir sonraki dalışımızda bizi kimler bekliyor? 🙂