Doğal Çözümlerde Bugün: Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu doğal bereketi hayatınıza katmanın zamanı geldi. Ufak tefek rahatsızlıklar, börtü böcek gibi sorunlar ve hatta kişisel bakımınız için minicik bir şişe nane yağı yeter de artar bile. Çok yönlü bu bitkisel yağ belirttiğimiz durumlarda aklınıza gelecek ilk seçenek olabilir.

1. Öksürüğünü Dindir

Sıcak suya birkaç damla nane yağı damlatın ve buharı teneffüs etmeye başlayın, öksürüğün giderilmesine yardımcı olacaktır. Fakat nane yağı çok güçlü bir şey, bu yüzden bu uygulamayı günde 3 kereden fazla yapmayın.

soguk_alginligi

2. Baş Ağrını Azalarak Bitir

Nane yağının rahatlatıcı etkisini keşfetmeye hazır mısın? Baş ağrısını hafifletmek için nane yağının uyuşturucu özelliğinden yararlanın ve alnınıza birkaç damla damlatarak hafifçe masaj yapın. Özellikle migreni olanların nane yağını doğal bir tedavi yöntemi olarak evden eksik etmemesi faydalı olur.

baş_ağrısı

3. Böcekleri Kov

Örümcekleri, karıncaları, yaprak bitlerini, sinekleri püskürtmek için bir sprey şişesine 10-15 damla nane yağı damlatıp sorunlu alanlara sıkın. Evcil hayvanlarınız da kene olduğunda ise pamuklu çubuğa nane yağı damlatıp sürün bir süre sonra yapıştığı yerden ayrılacaktır. Ayrıca sadece böcekleri kovmak için değil, sinek ve böcek sokmalarında hemen ısırılan bölgeye sürerseniz de son derece fayda sağlarsınız.

tembel_karınca

4. Şampuanın Etkisini Güçlendir

Şampuanınıza birkaç damla nane yağı ekleyerek birçok avantaj elde edebilirsiniz. Nane yağı yıpranmış saçları onarıcı ve nemlendirici etki gösterir, kellik oluşumunun önüne geçer ayrıca kokusu ve gösterdiği etkiyle sizi ferahlatarak daha enerjik hissetmenizi sağlar.

nane

5. Nefesini Ferahlat

Nane yağı çok eski zamanlardan beri nefes ferahlatmak için yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre nane yağı nefes ferahlatma da ve diş çürüklerini önleme de piyasadaki birçok diş macunundan bile daha güçlü bir etkiye sahip. Bu nedenle nane yağı ile ev yapımı diş macunu ve ya ağız suyu hazırlayabilirsiniz. Ağız kokusunu gidermek içinse dilinizin altına 1-2 damla nane yağı damlatıp bir bardak su ile ağzınızı çalkalamak yeterli olacaktır.

nefes