Doğanın İşleri Akıl Fikir Oynatıyor!

 Bir aşkın kanunu, bir de doğanın kanunu insana hayret veriyor. Kendi kendine olan doğa olayları, sıra dışı manzaralar, uzayda olsa yadırganmayacak şeylerin bizzat dünyamızda olması ve daha pek çoğu. Peki, durduk yere nereden esti bu ‘hayret’ rüzgârı, açıklayalım. Şubat ayı ile ilgili araştırma yaparken öğrendik ki bu Şubat’ın diğerlerinden bir farkı varmış. Bu sene Şubat’ta gün bolluğu yaşanıyor; 4 Cuma, 4 Pazartesi ile yüzyıllık rekorunu kırmış oluyor. Konu ilginç ve ‘denk gelen’ şeylerden açılmışken, size minik bir dünya turu attırmak istedik; dinmeyen fırtınalar, yeşil güneşler, yanan gökkuşakları, durmak nedir bilmeyen dalgalar, çölde açan çiçekler… Hepsi ve daha fazlası aşağıda!

1- Bitmeyen fırtına, Venezuela 

Catatumbo gölü üzerinde kopan fırtına senede 160 gece, günde 10 saat ve saatte 280 kez görülüyor!

fırtına

2- Yeşil Güneş

Sadece birkaç saniyeliğine görülebilen bir doğa harikası. Güneş doğmaya başlarken meydana gelen ışık oyunlarının işi…

güneş

3- Yanan Gökkuşağı

Buz kristalleri ve bulutların gökyüzünde dansından doğan sıra dışı bir doğa harikası.

yanan gökkuşağı

4- Sonu Gelmeyen Dalga, Brezilya

Dünyanın en uzun dalgası yılda sadece 2 kere yaşanıyor. Brezilyalı bir sörfçünün rekoru ise dudak uçurtuyor; dalga üzerinde 37 dakika!

brezilya

5- Çölde Açan Çiçek, Şili

Atacama çölünde sadece birkaç yılda bir olan bir doğaüstü olay. Beklenmeyen miktarda yağan yağmurun en renkli finali; mis gibi açan çiçekler.

çölde çiçek

6- Yaşayan Kayalar

İnanması zor ama bu kayalar nefes alan organizmalar! Üstelik cinsleri bile olabiliyor!

kayalar

7- Kırmızı Yengeç İstilası, Christmas Adası

Ekim ile Kasım aylarında yaklaşık 120 milyon yengeç Christmas Adası’na göç ediyor ruh eşleri(!)ni bulmak için! Çiftleşme döneminde yengeçler her yıl 18 gün burada oluyorlar. Yollar kırmızı yengeçlerle dolarken, ortaya çıkan manzara şaşırtıyor.

kırmızı yengeç

Doğanın akıl sır erdirilemeyen işlerinden bir tutam serptik. Peki, sizin eklemeleriniz var mı? #doğanınmucizeleri etiketiyle bizimle paylaşın, yayınlayalım!

PAYLAŞIN: http://instagram.com/migrostv