Dondurmanın Bilinmeyen 7 Faydası!

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi dondurmanın bilinmeyen faydalarını açıklıyoruz! Soğuk tüketildiğinden, boğaz hastalıklarına neden olduğu düşünülen dondurma, aslında çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kemiğin yapı taşlarından kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin olan dondurma, aynı zamanda magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller içerir.  Gıda uzmanları, kışın neredeyse hiç tüketilmeyen dondurmanın yaz-kış tüketilmesini tavsiye ediyor. Düşünülenin aksine hastalığa davetiye çıkarmayan dondurmanın bakın ne gibi faydaları var:

dondurmanın_faydaları

1) Sütlü dondurmalar ‘Tryptophan’ adlı mutluluk verici bir hormon içeriyor. Sütlü dondurma yediğinizde rahatlıyor ve stresten arınabiliyorsunuz. Uzmanlar çok yoğun iş temposuna sahip olan insanlar için dondurma tüketimini öneriyor.

2) Kemiklerin ana maddesi kalsiyum, dondurmada oldukça fazla oranda bulunur. 100 ml dondurma, yaklaşık 125 miligram kalsiyum içerir, bu sayede dondurma kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kalsiyum deposu dondurmayı antioksidan deposu greyfurtla buluşturan fırında dondurmalı greyfurt tatlısı tarifi için buraya tıklayın!

dondurmanın_yararları

3) Dondurma, ter oluşumunu azaltıyor.

4) Dondurma dinçleştiriyor ve enerji veriyor.

5) İçeriğinde karbonhidrat, protein ve yağın yanı sıra A, C, D, E vitaminleri ve birçok mineral içeriyor.

6) Bilinenin aksine kilo aldırmıyor. Hamur tatlılarına ve birçok tatlıya oranla daha az kalori içeriyor. Kilonuza dikkat ediyor ama ara sıra canınız tatlı çekiyorsa dondurma sağlıklı ve hafif bir tercih olacaktır.

dondurma

7) Süt, yoğurt ve peynir sevmeyen kişiler ve çocuklar aşırıya kaçmadan dondurma tüketirlerse sütün faydalı etkilerini rahatça dondurmadan sağlayabilirler.

Dondurmanın bu kadar faydasını saymışken enfes dondurmalı bir tarif vermeden de geçmeyelim. MigrosTV’nin sizin için hazırladığı dondurmalı soğuk kahve tarifine mutlaka bakın! http://migrostv.migros.com.tr/dondurmali-soguk-kahve-tarifi/