Dudak Bakımı İçin 8 Öneri

Vücudumuzun en ince deriye sahip olan bölgelerinden biri olan dudaklar, hava durumu gibi çeşitli sebeplerden dolayı kolayca çatlayabildiğinden devamlı özenli bir bakım istemektedir.

Peki sağlıklı ve pürüzsüz dudaklara sahip olabilmek için bu özenli bakım nasıl olmalıdır? Yazımızın devamında dudak bakımı için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilir, basit ve etkili yöntemlerle tanışabilirsiniz. İşte detaylar…

 

1- Toz Şeker ve Zeytinyağı Uygulayın

Havaların soğumaya başlamasıyla dudaklarınız da çatlamaya başlıyorsa bu karışım tam size göre olabilir. Her evde bulunan malzemelerden olan toz şeker ve zeytinyağını karıştırıp macun kıvamına getirin. Yuvarlak hareketlerle çatlayan dudaklarınıza uygulayıp 5 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak dudaklarınızı tamamen iyileştirebilirsiniz.

2- Ürünlerinizi İyi Seçin

Bir sorun oluşmadan önlem almak, her zaman en iyi bakım yöntemlerinden biridir. Bu nedenle doğru ürünler kullanmaya dikkat edin. Dudak bakım ürünlerini seçerken güneşten koruyan etkisinin olmasına, içeriğinin E vitamini, aloe vera, badem yağı, zeytinyağı gibi doğal malzemelerden oluşmasına dikkat edin. Bu sayede ek bir çaba harcamadan bakımlı görünen sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz.

3- Beslenmenize Dikkat Edin

Güzel cildin asıl kaynağı her zaman doğru bir beslenmeden geçmektedir. Dolayısıyla özellikle E vitamini bakımından zengin yiyecekler tüketerek ve günde yeterli miktarda su içerek dudaklarınızın sağlığını ve güzelliğini korumak mümkündür.

4- Makyajınızı Silin

Gün başında bin bir uğraşla tamamlamaya çalıştığınız makyajı maalesef ki gün sonunda iyi bir şekilde temizlemek için uğraşmak, dudak sağlığında önemli bir yere sahiptir. Dudaklar, en zor temizlenen bölgelerden biri olduğundan rujunuzu iyi bir şekilde temizlediğinizden ve hiçbir kalıntı kalmadığından emin olmalısınız.

5- Masaj Yapın

Dudaklarınızın sağlıklı ve yumuşacık olmasını sağlamak için onlara her gün 5 dakika kadar zaman ayırmaya var mısınız? Dudaklarınıza badem yağı, zeytinyağı gibi besleyici yağlar kullanarak uygulayacağınız yuvarlak hareketli 5 dakikalık masaj sayesinde kan dolaşımını artırarak daha renkli görünüm elde edebilir, ölü cilt hücrelerinden kurtulabilir, bakımlı dudaklara kavuşabilirsiniz.

6- Fırçalayın

Her gün dişlerinizi fırçaladıktan sonra 3 dakika kadar da dudaklarınızı fırçalamaya ne dersiniz? Yumuşak fırçalı bir diş fırçası ile dudaklarınızı fırçalayarak kan dolaşımınızı hareketlendirir, ölü derilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

7- Nane Yağı Kullanın

Birçok insan gibi siz de daha dolgun görünen dudaklara sahip olmak istiyorsanız işte size estetik gibi müdahalelerden uzak doğal bir yöntem; nane yağı kullanmak! Her gün birkaç damla nane yağı ile dudaklarınıza yapacağınız masaj sayesinde dudaklarınızın daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.

8- Önce Nemlendirici Sürün

Ruj, makyajın en önemli detaylarından biridir elbette. Siz de ruj kullanmaktan vazgeçemiyorsanız dudaklarınızın sağlığı için önlem almayı unutmayın. Özellikle koyu renkli mat rujlardan önce dudağınıza iyi bir nemlendirici sürüp daha sonra ruj sürerek dudaklarınızın zarar görmesini engelleyin.