Dünyadan 9 İlginç Yılbaşı Geleneği

Yüzyıllardır dünyanın her yerinde farklı şekillerde, farklı geleneklerde yılbaşı kutlanıyor. İnsanlar umut, barış, bolluk, bereket ve güzel bir gelecek için dilekler diliyorlar, çeşitli ritüeller yapıyorlar. İşte aslında amaçları aynı olan birbirinden ilginç yılbaşı gelenekleri;

Brezilya

Brezilya’da, 7 rakamı çok önemlidir, mistik bir anlam taşıyan bu rakamı yılbaşında da kullanıyorlar. Öyleki; 7 dalga üzerinden atlarsanız, şansınızın iyi olacağına inanılır. Aynı zamanda, beyaz elbiseler giyerek, kötü ruhları uzaklaştıracaklarına inanırlar.

brezilya-noel

İşkoçya

İskoçya’da saat gece yarısına bastığında, insanlar sevdiklerinin evlerine ‘’ilk ayak basan’’ olmak için sokaklara dökülürler. Ayrıca, para, tuz, ekmek, kömür ve viski gibi, kültürlerinde bolluğu ve zenginliği temsil eden ürünleri de onların evlerine götürürler.

iskocya-noel

Arjantin

Arjantin’de, yılbaşı gecesi pembe iç çamaşırı giyerseniz yeni yılda aşkın sizi bulacağına inanılıyor. Bu gelenek bizim ülkemizde de çok yaygın ancak bizde kırmızı da tercih ediliyor.

arjantin

Danimarka

Danimarka’da insanlar eski tabakları yılbaşı gecesi için saklayıp gece yarısından önce en sevdikleri arkadaşlarının ya da ailelerinin kapılarının önünde kırarak, hem onları sevdiklerini gösterip hem de kötü şansın onlardan gitmesini amaçlarlar.

danimarkada-yilbasi

Rusya

Rusya’da ise, insanlar yeni yıl için dileklerini küçük kağıtlara yazarlar ardından bu kağıtları yakıp şampanya bardaklarının içine atar sonra da şampanyayı içerler.

rusyada-yilbasi

Filipinler

Filipinler’de yuvarlak şekilli cisimler altın paraları hatırlattığı için bereket sembolüdür. Bu yüzden, yılbaşı gecesi sofrada yuvarlak meyveler bulundururlar. Hatta 12 tane olması da adettendir.

filipinler-yilbasi

İspanya

İspanya’da, tam gece yarısı çan çalarken, her bir çan vuruşu için bir üzüm tanesi yenir. Bazen çanla birlikte bir dilek tutulup üzüm yenir.

ispanya

Şili

Şili’de, saat tam gece yarısını vurduğunda bir kaşık mercimek yenince, gelecek yılın iş ve parayla dolu geçeceğine inanılır. Ayrıca Şili’de, evi içeriden dışarıya doğru süpürürseniz, kötü ruhları da evin dışına süpürdüğünüze inanılır. Bu yüzden yılbaşı yaklaşırken evler temizlenir.

sili-yilbasi

Kolombiya

Kolombiya kültürüne göre, boş bir valizle sokağın çevresinde gezinmek, bütün yılı seyahatle geçirmeniz anlamını taşır.

kolombiya-yilbasi