Dünyanın En İlginç 3 Müzesi

Bir şehrin kültürel zenginlikleri üzerine bilgi edinmek ve daha yakından tanımak için akla gelen ilk durak daima müzeler olmuştur. Özellikle farklı ülkelere yapılan ziyaretlerde müzeleri gezmek “yapılacaklar listesinin” en başındaki maddeler arasında yer alır. Fakat çoğu gezgin popüler şehirlerin dünya çapında nam salmış müzeleriyle yetinir ve daha fazlası için keşfe çıkmayı düşünmez. Zaten müze denince çoğu insanın aklına klasik sanat eserleri, heykel ve seramik parçalarının standart koleksiyonları gelir ancak dünyada çok daha farklı tasarlanmış müzeler de bulunmaktadır. İşte bir gün mutlaka görmeniz gereken dünyanın en ilginç müzelerinden 3 tanesi…

sualti-muzesi1

1. Cancun Su Altı Müzesi

Inertia Su Altı Müzesini sıra dışı ve ender kelimeleriyle tanımlayabiliriz. Adından da anlaşıldığı gibi su altında yer alan bu müzede kusursuz denecek kadar eşsiz eserler yer almaktadır. “The Silent Evolution” (Sessiz Evrim) ve “Inertia” (Dinginlik) Cancun Su Altı Müzesi’nin en önemli parçalarındandır. Özellikle su altında yer alması müzeye mistik ve ilgi çekici bir hava katmaktadır. Müzenin geneline bakıldığında eski bir uygarlığın kalıntılarıyla karşılaşmış gibi hissetmemek ise elde değil. Meksika’da yer alan bu ilginç müze, 3 farklı galeride 500 eser içermektedir.

sualtimuzesi2

2. Paris Kanalizasyon Müzesi

Romantizm ve sanat şehri olarak anılan Paris’te sınırların dışında bir müze; Kanalizasyon Müzesi. Paris kanalizasyon sistemi için karmaşık bir labirenti andırıyor diyebiliriz. 1800’lü yıllardan bu yana popülaritesini artıran müzede gerçekten Paris kanalizasyon sisteminde yürüme ve farklı bir Paris’i yaşama imkanı bulabiliyorsunuz. Dünyanın hiçbir şehri Paris’teki gibi bir kanalizasyon sistemine sahip değildir. Eğer Paris’e yolunuz düşerse en azından 1 saatinizi bu farklı deneyime ayırmanızı öneririz.

franz-kafka-muzesi

3. Prag Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi, yazarın eserlerinin ana temalarını yansıtmaktadır. Dünyaca ünlü yazarın hayatını yansıtan ve yazara saygı duruşu olarak görülen müzede, Kafka’nın yazılarını, mektuplarını ve fotoğraflarını bulmak mümkün. Kafka’yı derinlemesine bir şekilde okuma ve hayatını anlama isteği uyandıran müze oldukça ince bir zekanın ürünü olarak tanımlanmaktadır.