Ekmek Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek!

Din, dil, ırk, mezhep farketmeksizin her tip insan tarafından tüketilen tek besin maddesi muhtemelen ekmektir. Ekmek deyip geçmeyin, onun da bir kültürü var! 8.000 yıllık bir tarihe sahip olan ekmek her ülkenin geleneğini ve damak tadını yansıtır.

Gerek kahvaltı sofrasında gerek akşam yemeğinde gerek de günlük atıştırmalarımızda kullandığımız ekmeğin bilmediğiniz veya bilip de farketmediğiniz gerçeklerini duymaya hazır mısınız? İşte ekmekle ilgili enteresan 10 gerçek:

1. Eski Mısır’da ekmek yaşam simgelerinden biriydi. Ölen Mısırlıların mezarına ölüyle beraber ekmek konurdu ki ölümden sonraki hayatta aç kalmasınlar.

2. Piramitlerin yapımında çalışan işçilerin yevmiyesi ekmekti. Bir kişinin ne kadar çok somun ekmeği varsa o kadar zengin sayılıyordu.

ekmek

3. Sandviçin adı İngiliz 4. Sandwich kontundan gelmiştir (1718-1792). Kumar masasından kalkmamak için kendisine sandviç hazırlatan İngiliz kontu, böylece kolay tüketilen sandviç kültürünün doğmasını sağlamıştır.

4. Bir zamanlar Amerika’da dilimlenmiş ekmek satışı yasaklanmıştı!Tarım Bakanlığı Sekreteri Claude R. Wickard, savaş zamanı israfa yol açtığı gerekçesiyle 18 Ocak 1943 tarihinde dilimlenmiş ekmeği satıştan kaldırmıştı. Fakat bu yasak uzun sürmedi. 8 Mart 1943’te vatandaşların isteği üzerine tekrar satışa sunuldu.

ekmek hakkında

5. Sabah, öglen ve akşam yemeğinde sandviç yediğinizi varsayarsak 25kg buğdaydan yapılmış ekmeği 168 günde ancak tüketebilsiniz.

6. Türkiye, yılda kişi başı ortalama 120 kg ekmek tüketimiyle Avrupa’da birinci; Fakat her yıl ülke genelinde 1.8 milyar ekmek çöpe atılıyor!

7. Murphy’nin kanununa gore tereyağı sürülmüş bir ekmek havaya atıldığında her zaman yağlanmış tarafı aşağıda kalır.

8. İskandinav adetlerine göre eğer bir kız ve erkek aynı ekmek diliminden yerse aşık olur. Rusya’da ise ekmek hoşgeldin sembolüdür.

sandviç ekmeği

9. Bazı kültürlerde son ekmek dilimini yiyen kişi aşçıyı öpmek zorunda bırakılır.

10. Bir başka batıl inanca göre, bebeğinizin beşiğine bir dilim ekmek bırakırsanız, bebeğiniz hastalıklardan korunur.