Elektrik Tasarrufu Yapabilmeniz İçin 6 Öneri

Devir tasarruf devri, hepimiz mümkün olduğunca tüm faturaların yükünü azaltıp ay sonunu daha rahat getirebilmek için çabalıyoruz.
Hayatımızı devam ettirmede önemli bir yere sahip, gün boyu bolca kullandığımız elektrik enerjisi de faturalara en çok yansıyan tüketimlerden biri, fakat bunu basit öneriler sayesinde sınırlandırmak mümkün. Nasıl mı? Yazımızın devamında ev ya da ofis her nerede olursanız olun, alacağınız küçük önlemlerle elektrik faturasında büyük düşüşler yaratmanın bazı yollarını bulabilirsiniz.

Satın Alabilmek İçin;

İşte daha az enerji harcanan bir dünya için basit ama etkili 6 elektrik tasarrufu önerisi.…

1- Açık Renk Boya Tercih Edin

Son yıllarda ev ya da ofis dekorasyonunda koyu renkli duvar boyaları tercih edilmeye başlandı. Koyu renkli duvarlar, ortama daha karakteristik bir görünüm kazandırsa da ortamın karanlık görünmesine neden olduğu da unutulmamalıdır. Duvarları koyu renklere boyatıp daha çok aydınlatmaya ihtiyaç duymaktansa açık renkleri tercih ederek ışık yansıması sağlayıp daha az elektrik harcanmasını sağlayabilirsiniz.

    

2- Lambaları Temiz Tutun

Aklınıza hiç gelmeyen bir noktaya parmak basıyoruz şimdi… Toz tutan lambaların evinizdeki aydınlatma seviyesini düşürdüğünü ve bu durumda yeni bir aydınlatıcıya ihtiyaç duyarak elektrik tüketimini artırabileceğinizi biliyor muydunuz? Korkutucu değil mi? Oysa bu durumun tuzak olduğunu keşfedip tüm aydınlatıcılarınızı temiz tutmaya özen göstererek aydınlatma seviyesini koruyabilir, elektrik tüketiminde tasarruf sağlayabilirsiniz.

3- Buzdolabını Açıp Kapatmayın

Gün içerisinde acıktığınızda ve hatta sadece sıkıldığınızda dahi gidip buzdolabı kapağını açıyor, şöyle bir göz gezdiriyorsanız elektrik tasarrufu için bu alışkanlığınızdan acilen vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü buzdolabı kapağı her açıldığında soğutma işlemi için daha fazla enerji harcamaya başlar, dolayısı ile elektrik faturanızda da artışlar görülür. Elektrik tasarrufu yapmak istiyorsanız buzdolabını sadece ihtiyacınız olduğunda açmalı ve kapısını uzun süre açık tutmamaya özen göstermelisiniz.

4- Çamaşırları Asarak Kurutun

“Günümüzün nimetlerinden yararlanmayalım mı yani?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz, ancak elektrik faturasında düşüşler görmek istiyorsanız konfordan biraz vazgeçmenin tam zamanı olabilir. Çamaşır kurutma makineleri, büyük kolaylık sağlasa da elektrik tasarrufu için en azından yaz aylarında ondan vazgeçip çamaşırlarınızı asarak kurutmak daha cep dostu bir yöntem olacaktır.

5- Ütü Saatleri Düzenleyin

Bu maddenin kulağa pek de sevimli gelmediğini biliyoruz, ancak inanın elektrik faturasına yansıyan o düşüş gözlere pek hoş gelecek! Ütülenecek kıyafetleri ihtiyacınız olduğunda tek tek ütülemek yerine biriktirip belirli bir zaman diliminde hepsini ütülemek, size önemli bir elektrik tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü ütünün her seferinde en baştan ısınmaya çalışması önemli bir elektrik harcanması anlamına gelir, bu durum da elektrik faturanızın artmasına neden olur.

6- Kombi Ayarını Kısın

Kış aylarında belinizi en çok büken masraflardan biri de elbette ki ısınmak için harcanan enerjinin getirdiği masraftır. Bu konuda tasarruf sağlamak için evden ya da ofisten ayrılırken kombiyi tamamen kapatmanın doğru olacağını düşünüyorsanız en büyük yanlışı yapıyorsunuz demektir. Çünkü bu hareket, kombiyi tekrar açmak istediğinizde daha yüksek bir enerjinin harcanmasına neden olur. Elektrik tasarrufu sağlamak için kombiyi tamamen kapatmak yerine kombinin ısı ayarını biraz düşürmek, daha doğru bir hareket olacaktır.