Elma Sirkesinin Az Bilinen 6 Faydası

Elma sirkesi hem mutfakta yemeklerde kullandığımız hem de şifa olarak ilaçlarda ve çeşitli kürlerde kullanılan doğal bir gıda ürünüdür. Metabolizmamız üzerindeki etkileri ise gerçekten inanılmazdır.

kapak_elma_sirkesi

1)      Hazım sorunu mu yaşıyorsunuz? O halde her öğünden yarım saat önce bir yemek kaşığı elma sirkesiyle hazırlayacağınız bir bardak ılık su metabolizmanızı hızlandırarak bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlar. Yağ yakmanıza yardımcı olarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Bu sayede vücudunuzdaki toksinleri atmanızı da sağlayacaktır.
2)      PH seviyesini düzenleyen elma sirkesi, mide asidiyle ve sivilce gibi cilt sorunlarıyla savaşmanıza yardımcı olur fakat burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Gastrit veya ülser hastalığınız varsa sirkenin içindeki asit oranı size fazla gelecek ve mide yanmalarına tam tersi bir etki yaratacaktır.
3)      Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
4)      Malik asit ve asetik asitleri içerisinde barındıran elma sirkesi, bu özelliğiyle bağırsak florası için oldukça faydalıdır. Bağırsaktaki bakterileri ortadan uzaklaştırarak, bağırsakta oluşan kandida mantarı gibi enfeksiyonları önler.
5)      Yine içerisindeki asetik asit sayesinde vücuttaki basit karbonhidratların sindirimine katkı sağlayarak kan şekerinizi dengelemenize yardımcı olur. Kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak tansiyonunuzun düşmesini sağlar.
6)      Elma sirkesiyle 30 sn boyunca düzenli gargara yaparsanız istenmeyen ağız kokularından kurtulabilirsiniz çünkü elma sirkesi ağzınızda üretilen bakterileri öldürmek için doğal bir ağız yıkama suyu işlevi görür.