Emoji Değil Goji; Bi’garip Meyve Hikayesi!

Geçmiş zamanda “Geldik fasulyenin faydalarına…” ile başladığımız cümlelerimiz, yılların ve keşiflerin de etkisiyle özne değiştir hale geldi geleli, yeni yeni meyveler de hayatımıza girer oldu. Avokado ve mango ile haşır neşir olurken bir de baktık ki gojiler etrafımızı emoji gibi sarmış. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz goji meyvesi ile ilgili bilinmeyenleri sizinle paylaşmak istedik bu yazımızda. (Bilinmeyen derken, hoş daha meyve yeni biliniyor o ayrı!). Evet ne diyorduk? Heh, goji…

goji-meyvesi

O da bir nimet işte; mutluluk meyvesi de denebilir. Himalayalar’da yaklaşık 6000 yıldır çeşitli tıbbı müdahalelerde kullanılan faydası ‘1000 derde deva’ kıvamında bir meyve. Öyle bir antioksidan düşünün ki sanırsınız vücudun deterjanı; öyle bir temizlik sağlıyor yani. “O da mı?”, “Buna da mı?” derken şaşıra şaşıra bir hal olduğumuz goji meyvesi ile ilgili neler duyduk neler. Hemen paylaşmak istedik.

1- Gençlik İksiri!

Goji meyvesi, hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu salınımının artmasını sağlıyor. Hal böyle olunca bir genç haller, bir genç tavırlar, bir ben şahaneyim olayları da vuku buluyor hemen. Goji için gençlik iksiri desek yeridir çünkü yaşlanmanın etkilerini de aza indirmesiyle nam salmış.

goji-nedir

2- Yağ Yakımı?

En sevdiğimiz! Goji meyvesinin içindeki bazı maddeler, yağ yakımını hızlandırıyor. Bu nedenle diyet listelerinde sık sık adına rastlar olduk ve görünen o ki rastlamaya da devam edeceğiz.

3- Kronik Baş Ağrısını Hafifletir!

Biz demedik, Çin tıbbı demiş. Yapılan araştırmalara göre goji meyvesinin içindeki maddeler, baş ağrısı ve yorgunluk belirtilerini de azaltıyormuş.

4- Uykusuz Her Gece Goji’yle Yorgun Olmaz Ölesiye!

O şarkı öyle değildi sanki, neyse. Şimdi bu goji, vücudu rahatlatıyor ya heh işte aynı zamanda yastık savaşlarını da aza indiriyor. Uyku ile buluşmanızı hızlandırıp, bedeninizi rahatlatıyor.

gojinin-faydalari

5- Havalar Bir Bastı mı?

Elinize kar kış demeden yelpaze alanlardansanız ve menopozun etkilerini fazlasıyla hissediyorsanız birkaç goji meyvesi derdinize çare olabilir. Yapılan araştırmalara göre goji meyvesi menopozun etkilerini de hafifletiyor.

6- “Çok Yaşa!”

Aslında öksürdünüz değil mi? İşte bu hapşırıkla karışık öksürük hallerinde ve boğazınızda meydana gelen kimliği belirsiz hırıltılarda goji meyvesi şahaneler yaratıyor

Sevgili okurumuz, başta söyleyelim goji meyvesinin tadında avokado aramayın. Ama bazı meyveleri ilaç niyetine de yutmak gerekir öyle düşünün.

Ağız tadınızın ve sağlığınızın hiç kaçmamasını dileriz, bizi ararsanız mutfaktayız. Bu kadar bahsetmişken goji meyveli tarifler yapmayı da ihmal etmeyelim dedik. Bizi takip etmeye devam edin; yakında efsane gojili lezzetlerle buralarda olacağız! 🙂