Emzirme Hakkında 6 Durum!

9 aylık bekleyişin ilk ‘duygusal bağlanma’sı belki de… Kimilerine göre emmeyi reddeden asi dudakların savaş alanı, kimilerine göre sakinlik ve huzurun adresi. Annenin ilk hassas dönemlerinden biri emzirme dönemi. Belki bu ilk anneliğiniz, belki de profesör anne ünvanınıza çeyrek var. 16

emzirme

1- Antibiyotik niyetine…

Rahatsız olduğu konuyu henüz dile getiremeyen minik bebeğinizin en doğal şifa kaynağı süt. Her bir damlası adeta antibiyotik niteliğinde olan sütün en büyük etkilerinden biri, yenidoğan bebeğinizi soğuk algınlığından ve kulak enfeksiyonlarından koruyor olması. Acımasız enfeksiyonlar büyük, minik dinlemiyor malum…

2- Anne sütünü artırmak için…

Anne sütünü artırmak için ihtiyacınız olan şeyin “su” olduğunu biliyor muydunuz?
Bilindiği gibi bebek emzirmek, anne ile bebek arasında kurulan en güzel bağlardan biridir ve anne sütü de bebek gelişiminin en büyük destekçisidir. Bu sebeple anne sütünün fazla olması hem anne hem de bebek açısından büyük önem taşır. Peki, anne sütü oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir? Hakkında çok fazla şey söylenen, fakat doğrusundan asla emin olamadığımız anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? İşte bu soruların yanıtını Beslenme Uzmanı Dr. Ayça Kaya sizin için yanıtlıyor. Tıklayın. 

3- Emzirirken…

Emzirme döneminde doğum öncesi vitaminleriniz, kalsiyum alımlarınız ve bol su tüketiminiz çok önemli. Bedensel katkıların yanı sıra ruhsal katkılar da azımsanmayacak kadar önemli. Emzirmeden önce kendinizi gergin hissediyorsanız şunu deneyebilirsiniz; 2 saat öncesinden sıcak bir duş alın, koltuğa oturun ve derin nefes alın. Kendinizi rahat hissedebileceğiniz lavanta esansı ile odanızın ve ruhunuzun havasını da değiştirebilirsiniz.

emzirme_Sorunları

4- Bebeğinizin ilgisi azalıyorsa…

Günden güne dünyayı tanımaya başlayan ve çabalayan bebeğinizin emmeye olan isteği ve ilgisi zamanla azalabilir ve sizi reddedebilir. Emmesi için zorlamak ve kendinizi ‘neden’lerle yemek yerine basit bir yer değişim işinizi görecektir. Süt pompası ile sağdığınız sütü bir biberona koyun ve sütü vermesi için eşinizden ya da başka birinden destek alın. Farklı emme yöntemi ve farklı kişi, algısını dağıtacak ve sütü içmesini sağlayacaktır. Sıkılmak onun da hakkı!

5- Sütünüz zor salgılanıyorsa…

Bunun nedeni aşırı ödem olabilir. Ödem, sütün salgılanmasını geciktiyor ya da engelliyor olabilir. Bunu gidermenin doğal bir yöntemi var; salatalık tüketmek! Ödem atma özelliği bilinen salatalık, sütünüzün daha hızlı ve çok gelmesini sağlayabilir.

6- Siyah susam mucizesi…

Daha önce siyah susamı duymuş muydunuz? Siyah susamın en önemli özelliği sütü arttırması. Eğer son zamanlarda sütünüzün yeterli doygunluğa ulaşmadığını hissediyorsanız, aklınızda bulunsun.

Emzirme dönemi, eş dost başta olmak üzere çeşitli hurafelerin de gün yüzüne çıktığı ve moralinizi birebir etkileyen dönem. Bu nedenle, en doğru ve sağlıklı bilgi için doktorunuza danışmadan sağdan soldan kulağınıza gelenleri uygulamamanızda fayda var.

Ve son söz;

Herkesin ‘mükemmel’i farklıdır; kendi mükemmelinizi yakalamak için sakin olun yeter… Mutlu bebeklerin sırrı, mutlu annelerden geçer ve her mutlu anne, sağlıklı bebeğin temel vitaminidir!

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ihtiyacınız olan tüm ürünler Migros ve Sanal Market‘te.