En Lezzetli 6 Kabak Çeşidi

Genellikle yemeklerde yeşil kabağı çok sık kullanıyor olsak da birçok farklı kabak çeşidi de mevcut. Yazımızın devamında belki de bu zamana kadar hiç bilmediğiniz 6 lezzetli kabak çeşidini daha yakından tanıyabilir ve bundan sonra sofranızda onlara daha çok yer ayırabilirsiniz.

İşte mücver, turşu, tatlı, çorba gibi birçok farklı hali ile tüketebileceğiniz 6 kabak çeşidi…

  1. Sakız Kabağı

Kabağın en çok dolma halini seviyorsanız işte size dolma için en uygun olacak kabak seçeneği! Silindir biçimi sayesinde içini doldurması da tüketmesi de pek keyifli olan bu kabağı aynı zamanda turşu, köfte yapımında da kullanmak için pazar ve marketlerden kolaylıkla edinebilirsiniz.

  1. Bal Kabağı

Böyle bir listede masallarda bile kendine yer bulmuş bal kabağını dışlamak olur mu hiç? En çok bilinen kabak çeşitlerinden biri olan bal kabağının nefis lezzetinden birçok tatlı tarifinde, yemeklerde ya da çorbalarda yararlanabilir, sofralarınızı etkileyici bir turuncuya boyayabilirsiniz!

  1. Siyah Kabak

Yeşili, turuncusu olur da siyah kabak neden olmasın? Siyah kabak da tıpkı diğer kabak çeşitleri gibi birçok yemek tarifinde kullanılmaya uygundur, ancak en çok kızartması ve haşlaması önerilir. Siz de bugünkü sofranızda farklı bir seçeneğe yer vermek istiyorsanız siyah kabakla hemen tanışıp faydalarından ve lezzetinden yararlanabilirsiniz.

  1. Sarı Kabak

İşte sofranıza güneş gibi doğacak bir kabak çeşidi daha; karşınızda sarı kabak! İnsanı kalbinden yakalayan rengi ile gözlere, güzel lezzeti ile damaklara hitap eden sarı kabaktan vitamin dolu salatalar, dolmalar, kızartmalar hazırlayabilir, keyfinize bakabilirsiniz!

Kabak Çorbası Tarifi

  1. Helvacı Kabağı

Dış kısmı sarı ya da kırmızı, iç kısmı sarı ya da turuncu olan helvacı kabağı, tatlı yapımı için en doğru seçeneklerden biridir. Lif bakımından zenginliği sayesinde rahat bir sindirim için önemli bir besindir. Küre şekli ile hemen tanınabilir, sofralara şahane bir seçenek olarak eklenebilir.

  1. Su Kabağı

Asma kabağı ismiyle de bilinen su kabağı sap kısmı dar, alt kısmı geniş bir yapıya sahiptir. Bu farklı yapısı sayesinde kabak görünümünü sevenler için içi boşaltılıp dışı boyanarak şahane bir süs eşyası olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bazı yörelerde yemek yapımında kullanılıp lezzetli sonuçlar verdiği de bilinir.