En Sık Yapılan 5 Pişirme Hatası

Türk mutfağının zenginliği, Türk hanımlarının ve beylerinin marifeti ile birleşince ortaya kusursuz tarifler çıkıyor. Tarifler kusursuz olmasına kusursuz da belki, bazen, çok nadir de olsa birtakım hatalar yapılmıyor değil hani. Yemek pişirirken yapılan hataların yansıması da doğrudan tabağa; dolaylı olarak yüze oluyor. Bunu önlemek için sizinle 5 öneri paylaşacağız. İşte farkında olmadan yaptığınız ya da yanlış bildiğiniz 5 pişirme hatası…
pişirme hataları

1- Doğru yağ seçimi!

İşte belki en sık yapılan hatalardan biri; yanlış yağ seçimi. Yağ bu, yemeği rezil de eder vezir de! Özellikle salatalar için ceviz yağı kullanmayı denediniz mi hiç? Normalde zeytinyağı ile lezzetlendiriyorsanız bir de ceviz yağını deneyin; faydasına ve lezzetine hayran kalacaksınız.

2- Fırın tavası olmadan pişirme!

Fırında pişirmek özellikle kaloriye olumlu etki ediyor. Biraz uzun sürse de sonunda sağlıklı bir yemek yemiş olursunuz. Fakat unutulan bir şey var ki o da fırın tavası. Genelde ızgaraların üzerine direkt konan etler yapışır, parçalanır ve suyunu aşağı salar. Bunu önlemek için mutlaka bir fırın tavası koyun; hem lezzetli hem pratik olacaktır.

3- Sütlü tatlı yaparken…

Sütlü tatlı yapılırken pirinç unu, şeker ve süt birlikte konur ve pişirilirse; içindeki protein kaybolur. Sadece tatsız değil aynı zamanda proteinsiz bir tatlı yemiş olursunuz.

sütlü tatlılar

4- Pişmiş aşa soğuk su…

Eğer ilk seferde yemeğinize yeteri kadar su ilave etmemişseniz, soğuk su ilave etmeyin. Soğuk su lezzet kaybına neden olur; bu nedenle ilave edecekseniz sıcak su eklemeye gayret edin!

5- Sebze yıkarken…

Çoğumuz ıspanak, yaprak veya yabani otları önce bol suda haşlayıp, sonra sularını süzerek pişiririz. Oysa bu; vitamin değerlerinin yüzde 95’ini kaybetmelerine yol açıyor. Bu nedenle sebze sularını dökmeyin hatta mümkünse soğutup için! Mesela lahana veya maydanoz suyu, ödem atmanıza da yardımcı olur.