Enginar Hakkında İlk Kez Duyacağınız 6 Şey!

Sofralara gelen mucizelerden biri şüphesiz, Enginar! İster çiğ olarak tüketin, ister zeytinyağlı; enginar tam bir sağlık deposu! Karaciğeri güçlendiren, kötü kolesterolü düşüren, kan şekerini dengeleyen enginarın çok faydalı olduğunu biliyorsunuzdur. Peki bunları biliyor musunuz?

1. Enginar yaprakları ile çay yapılır!

Biz şimdilik yiyerek tüketiyoruz; ancak Vietnam’da enginar içilerek tüketiliyor. Enginar yapraklarından yapılan çay Vietnamlıların popüler içeceği haline gelmiş. Dünyada da gitgide yaygınlaşan çay, enginar yaprakları kurutulduktan sonra kaynatılarak yapılıyor.

enginar

2. Kaliforniya, dünyanın enginar başkenti olarak bilinir!

Kaliforniya her ne kadar kendini enginar başkenti olarak ilan etse de ülkemizde de Ege ve Marmara Bölgesi enginar üretimi açısından oldukça verimlidir.

enginar-salatasi-tarifi

3. 1948 yılında Marilyn Monroe “1. Enginar Kraliçesi” seçilmiştir!

Enginarın başkenti olur da kraliçesi olmaz mı? Olur, hem de Marilyn Monroe olur.

marilyn_monroe

4. Zeus enginara çok öfkeliymiş!?

Mitolojiye göre Zeus, Cynara isimli bir kadına aşık olmuş ve onu tanrıça olarak ilan etmiş. Birlikte yaşamaları için evine götürmüş. Zeus’un evini beğenmeyen Cynara, kendi evine geri dönmek istemiş. Buna çok öfkelenen Zeus, kadını bir enginara çevirmiş. Botanikte Cynara olarak bilinen enginara Cynara denmesi de bu sebepten imiş.

zeus

5. 16. Yüzyılda enginarı yalnızca erkekler tüketebiliyordu.

Enginarın afrodizyak etkisi nedeniyle 16. yüzyılda kadınların tüketmesi yasaklanmıştı. Enginarı yalnızca erkekler yiyebiliyordu.

enginarın_faydaları

6. Enginar, insanlığın keşfettiği en eski yiyeceklerden biri!

Yunan filozofu Theophrastus, M.Ö 371-287 yılları arasında yaşamıştır. Yunan filozof enginarın İtalya’da ve Sicilya’da yetiştirildiğinden bahsetmektedir. Enginarın tarihi milattan önceye dayanmaktadır.

enginarın_yararları

Enginardan bahsetmişken enfes bir tarif vermezsek olmaz! Enginarlı dip sos ile klasik enginar tariflerinin dışına çıkarak, sofralarınıza farklılık getirin. İster çiğ, ister kremalı tüketeceğiniz enginarlar Migros’ta çok özel fiyatlarla! Taptaze enginarlar Migros Sanal Market’te!