Enginarın 5 Türü

Enginar, özellikle kalp ve karaciğer için çok faydalı olan sebzelerden biridir. Yüzyıllardır yetiştirilen enginar, ilk zamanlarında saray sofralarında yer alırken daha sonra herkesin yemeye başladığı bir besin haline gelmiştir.

Birçoğumuz enginar der geçeriz de aslında onun birçok çeşidi, farklı isimleri mevcuttur. Hadi onları daha yakından tanıyalım. İşte enginar çeşitleri:

1. Bayrampaşa Enginarı

İstanbul ve Bursa’da çok fazla yetişmektedir. İri ve basık şekli ile yemeklik ve konservelik olmaya uygundur. Mayıs ve temmuz ayları arasında kolayca temin edilebilir.

enginarli-pilav

2. Sakız Enginarı

Taze olarak tüketilmeye en uygun enginar çeşitlerinden biridir. Balçova, Çeşme, Karaburun ilçelerinde bolca yetişir. Hasat zamanı kasım ayında başlayıp nisan ayının sonuna kadar devam edebilmektedir. Yaprakları daha düz bir görünüme, gövdesi silindir şekline sahiptir.

portakal-sulu-enginar

 

3. İspanyol Enginarı

Enginarlar içinde en eğlenceli görünüme sahip olanı diyebiliriz. Uçan daireye benzeyen görünümü ile bizi uzaylıların varlığına inandırır. Minik bir boyuta ve tırtıklı kenarlara sahiptir. Beyaz, yeşil ve sarı renkleri bulunur.

enginar-yararlari

 

4. Hibrit Enginar

Gövdesi yassı, sapı kalın, içi küçüktür. Tohumu ekildikten sonra 3-4 ay içerisinde yetişmesi mümkündür.

enginar-nasil-pisirilir

 

5. Baby Enginar

Enginarların en sevimlisi mi desek, Amelie filminde geçen kalbi olan enginarın kalbini bulduk mu desek? Baby enginar, 5-7 cm büyüklüğündedir. Diğer enginar çeşitlerine göre daha farklıdır. Yaprakları olgunlaşıp sertleşmeden toplanır. Yaprakları oldukça besleyici özelliklere sahip olduğundan yaprakları ile birlikte tüketilmesi daha doğrudur.