Epsom Tuzu Hakkında 6 Bilgi

Bugünlerde kulağınıza “epsom tuzu” diye bir isim çalındıysa ve onun hakkında birden merak duymaya başladıysanız yazımızın içeriğinde aklınızdakilere cevap bulabilirsiniz.

Epsom tuzu nedir, nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenmek ve epsom tuzunu daha yakından tanımak için buyurun yazımızın detaylarına…

1- Epsom Tuzu Nedir?

İngiltere’nin Epsom kasabasında keşfedildiği için bu ismi alan epsom tuzu, acı ve nahoş bir tada sahip, magnezyum, kükürt, oksijen ve sülfattan oluşan farklı bir bileşendir. İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzu, sanıldığının aksine asla bir sofra tuzu değildir.

2- Epsom Tuzu Nasıl Kullanılmalıdır?

Epsom tuzu su ile buluştuğunda magnezyum ve sülfat iyonlarını bırakmaktadır. Bu özelliği sayesinde suda çözdürülerek kullanmak daha uygundur.

3- Epsom Tuzunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Genellikle banyoda kullanıldığından “banyo tuzu” olarak anılsa da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sinek ısırıklarını iyileştirmekten, kasların gevşemesini sağlamaya kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

4- Faydaları Nelerdir?

Epsom tuzunun insan sağlığına olan yararları konusunda birçok araştırma sürdürülmeye devam edilmekle birlikte sağladığı bazı yararlar şu şekildedir:

  • Sakinleştirir: Yorucu ve sinir bozucu bir gün geçirdiyseniz epsom tuzundan yardım alabilirsiniz. Gün sonunda banyo suyunuza epsom tuzu ve çeşitli banyo esansları karıştırıp içerisinde 20 dakika kendinizi dinlenmeye bırakın. Bu sayede epsom tuzunun içerisindeki magnezyumun da etkisiyle stresinizin azalmasını, vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Cildi Güzelleştirir: Epsom tuzu magnezyum ve sülfat içeriği sayesinde cilt için iyi bir temizleyici sayılabilir. Yüz temizleyicinizin içine bir tutam epsom tuzu katarak cildinizin pürüzsüz bir güzelliğe kavuşmasını sağlar, ince çizilerin oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Doğal Bir Yumuşatıcıdır: Çamaşırlarınızın, havlularınızın yumuşacık olması için hem kimyasal dolu hem de bütçenizi sarsan yumuşatıcılara yönelmenize gerek yok. Durulama suyuna bir miktar epsom tuzu ekleyerek doğal bir yumuşatıcı elde edebilir, bu sayede sağlığınıza olumsuz bir etkide bulunmadan çamaşırlarınızın yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayak Kokusunu Giderir: Gün boyu yorulup ayakkabı içerisinde esir olan ayaklarınızda ayakkabıdan çıktıktan sonra kötü bir koku oluşuyorsa epsom tuzu buna da iyi bir çaredir. Ilık bir su içerisinde beklettiğiniz ayaklarınıza epsom tuzu ile masaj yaparak kötü kokunun yok olmasını ve ayaklarınızın dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

5- Epsom Tuzunun Yan Etkileri Var mıdır?

Epsom tuzu, yanlış kullanıldığında kötü yan etkiler oluşturabilmektedir. İçeriğindeki magnezyum sülfat nedeniyle ağız yoluyla aşırı dozda alındığında ishal, şişkinlik, mide bulantısı gibi sindirim sorunlarına yol açabilmektedir.

Kas ağrısı çekilen bölgeye epsom tuzu uygulayarak elde edilen gevşetme sayesinde ağrıların dinmesi sağlanırken kan damarlarında da oluşabilecek gevşeme nedeniyle tansiyon düşmesi oluşabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı özellikle ağız yoluyla epsom tuzu kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka uzman bir doktora danışmanızda fayda olacaktır.

6- Epsom Tuzu Nerede Bulunabilir?

Epsom tuzunu siz de hayatınıza katmak ve faydalarından yararlanmak istiyorsanız onu aktarlarda, eczanelerde kolayca bulabilmeniz mümkündür.