Evin Havasını Temizleyen 5 Bitki

Doğanın bize sunduğu tüm hediyelerin hem ruh hem de beden sağlığımız için önemli yeri vardır. Bu nedenle havalar iyi olduğunda kendimize moral ve enerji depolamak, ruhumuzu iyileştirmek için çoğunlukla doğa ile buluşuruz; ama havalar yavaştan soğumaya başladığında her zaman doğaya koşamayabilir giderek eve kapanırız. O zaman doğayı eve getirmenin yollarını aramaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise gelin peşimizden!

Evde bitki yetiştirmeyi seviyorsanız, evinize hem güzel görünüm hem de temiz hava verecek bitkilerle tanışma zamanı! 

İşte siz ona hayat verirken âdeta onun da size teşekkür ettiği, evinizin havasını temizleyerek doğadan bir köşe yapacak 5 bitki:

1. Krizantem Çiçeği 

Bir diğer ismiyle kasımpatı çiçeği; Asya ve Avrupa kökenlidir. Papatyagiller familyası içerisinde yer alan gösterişli çiçeklerden biri olduğu için bahçe süslemelerinde bolca tercih edilir. Birçok renk çeşidi ve katmerli görünümü sayesinde gözlere bayram ettirir. NASA’nın yapmış olduğu araştırmalara göre evinizde bulundurduğunuzda havayı temizleyen bir özelliğe sahiptir. Siz de bu müthiş etkiden yararlanabilmek için doğrudan güneş almayan, ılık bir ortamda kasımpatı yetiştirebilirsiniz.

krizantem

2. Yelken Çiçeği 

Spathipylluma olarak da bilinen yelken çiçeği; zarif beyaz çiçekleri ve hoş görünümü ile orkideye rakip olabilecek güzelliğe sahiptir. Yelkenlileri andıran geniş beyaz yaprakları ile denizlere meraklı olan insanlar için ideal bir seçim olabilir. Ev ortamına da iş ortamına da hareket katar, mükemmel bir uyum gösterir. Siz de hem hoş görünümü ile mutlu olmak hem de bulunduğunuz ortamda temiz bir hava elde edebilmek için yelken çiçeği yetiştirebilirsiniz.

yelken-cicegi

3. Kılıç Çiçeği 

Sansevieria olarak da bilinen kılıç çiçeği hem bulunduğu ortamı temizliyor hem de çok fazla su ve ışık istemiyor. Daha n’olsun? Üstelik eskiler tarafından, bu çiçekten yetiştirip boyunu 1 metreye ulaştırdığınızda ev sahibi olacağınız söylenir. Bizce denemeye değer! 

kilic-cicegi

4. Bambu Palmiyesi

Bulunduğunuz ortamda çok yer kaplamayan ama gölgesinde oturuyormuş hissi veren sevimli ağaçlardan hoşlanıyorsanız bambu palmiyesi tam size göre demektir. İç mekânda yepyeni bir ortam yaratacak, şık ve bakımı kolay bir mini ağaç olan bambu palmiyesini fazla güneşe maruz bırakmadan uzun yıllar yaşatabilirsiniz. O da size ortamın havasını temizleyerek teşekkür eder. Bizce harika fikir!

bambu

5. Kurdele Çiçeği 

Chlorophytum olarak da bilinen kurdele çiçeği, siz onun bakımını ne kadar ihmal edip su vermeyi dahi unutsanız da onun sizden kolay kolay vazgeçmediği kanaatkâr bitkilerden biridir. Dağınık saç gibi olan görünümü ile hoş bir dekor olurken evinizin havasındaki tüm kimyasalları yutup sizin sağlığınızı düşünen tam bir kahraman!