Fırındaki Kokuları Gidermenin 7 Farklı Yolu

Fırın; birbirinden çok farklı birçok gıdayı nefis bir şekilde pişirmemize yarayan, mutfakların vazgeçilmez aletlerinden biridir. Balık yemeğinden, çıtır böreklere kadar kusursuz bir pişirme süreci yaşatan fırınlar, kısa zamanda kötü kokulara sebebiyet verebilir. Her ne kadar fırın tepsisini iyi bir şekilde temizleseniz de kötü kokulardan kurtulmaya yetmez; ancak bazı kolay yöntemler ile fırındaki tüm kötü kokulara veda etmek mümkündür. Peki nedir o yöntemler, gelin birlikte bakalım.

1)  Havalandırın

Yemeğinizi pişirdikten sonra tepsiyi fırından çıkarmak yetmez. Fırının sıcak kalması, kokunun hapsolmasına ve iyice fırın içerisine sinmesine neden olur. Üşengeçliği bir kenara bırakıp her kullanımdan sonra fırın kapağını açarak fırın içerisinin havalandırılmasını sağlamak gerekir.

2)  Tepsileri Çıkarın

Yemeği pişirdiğiniz tepsi ya da ızgarayı fırında bırakmayın. Kullanılan bu gereçlerin kirli olarak fırında kalması kokunun fırın içine iyice sinmesine neden olur. Aynı zamanda fırın kapalı olduğu için bu kirli gereçleri görmez ve uzun süre unutma riskiniz de yükselir.

3)  Sirkeden Yararlanın

Temizlik alanında epey işe yarayan bir malzeme olan sirkeyi fırındaki kötü kokuyu yok etmek için de kullanabilirsiniz. 2 bardak kadar suya karıştırdığınız 1 fincan kadar sirkeyi fırın içerisine koyup yarım saat kadar bekletin, işte bu kadar! Sirkeli su karışımı, kötü kokunun tamamen yok olmasını sağlayacak, siz de keyfinize bakacaksınız.

4)  Tarçından Yararlanın

Birçok tarife lezzet katan baharatlardan biri olan tarçının mis kokusundan fırındaki kötü kokuyu yok etmek için yararlanmaya ne dersiniz? Alüminyum folyo içerisine bir miktar tarçın ekledikten sonra önceden 5 dakika kadar ısıttığınız fırına bırakın. Tarçının mis kokusu, tıpkı sirke gibi tüm kötü kokuyu emerek fırının tertemiz olmasını sağlayacaktır.

5)   Limondan Yararlanın

Yemeklere kattığı şifa dolu lezzeti, mis kokusu ve temizlikte etkili asidik yapısı ile limon; mutfakta olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Bu kez ise ondan fırındaki kötü kokulardan kurtulmak için yararlanacağız!
Fırında özellikle balık pişirdiyseniz kalan koku çok daha keskin ve rahatsız edici olabilir. Bu durumu sonlandırmak içinse limon yanınızda. Balık pişirdikten sonra fırını temizleyin, sonrasında limon suyu ve limon kabuklarını eklediğiniz su dolu kabı daha önceden 180 derece ısıttığınız fırın içerisine bırakın. Yaklaşık 10 dakika bu suyu bekletin ve tüm kokunun yok olmasını sağlayın.

6)  Türk Kahvesinden Yararlanın

Türk kahvesinin yoğun ve güzel kokusu bu kez fırın temizliği için imdadınıza koşuyor. Fırını temizledikten sonra hâlâ gitmeyen, kötü bir kokudan şikâyet ediyorsanız bir de fırın içerisine bir miktar Türk kahvesi yerleştirmeyi deneyin. Bir süre beklettiğiniz Türk kahvesi, fırındaki tüm kötü kokunun emilmesini sağlayacaktır.

7)  Karbonattan Yararlanın

Temizlik alanında çoğu zaman çok etkili olan karbonat, fırındaki kötü kokuları yok etme konusunda da oldukça başarılıdır. Kötü kokudan şikâyet ettiğiniz fırının içerisini, nemli bir bez üzerine döktüğünüz bir miktar karbonat ile silin. Daha sonra, temizlediğiniz fırının içerisinde bir fincan dolusu karbonatı beklemeye bırakın. Kısa sürede karbonat, tüm kötü kokuyu emecektir.